A.M. Best: Sankcje nałożone na Rosję odczuje światowa branża ubezpieczeniowa

0
357

Rosyjska inwazja na Ukrainę może zwiększyć presję inflacyjną i prawdopodobnie będzie mieć istotny wpływ na globalną branżę ubezpieczeniową. Agencja ratingowa A.M. Best stwierdziła, że wysiłki banków centralnych i amerykańskiego banku rezerw federalnych zmierzające do ograniczenia inflacji mogą zostać zniweczone. Poza tym sankcje mogą wywołać efekt domina w odniesieniu do cen ropy i towarów oraz turystyki i słabszych gospodarek.

Według A.M. Best sankcje to „ulica dwukierunkowa”, jako że Wielka Brytania i inne państwa Europy zależą od rosyjskiego gazu, a istnieje bardzo realne zagrożenie gwałtownym wzrostem cen z i tak już podwyższonego poziomu. Analityczka finansowa A.M. Best Anna Szeremietiewa stwierdziła, że sankcje mogą negatywnie wpłynąć na zdolność międzynarodowych ubezpieczycieli i reasekuratorów do przyjmowania ryzyk rosyjskich albo utrudniać im obsługę istniejących polis. Najmocniej odczują to ci, którzy obejmują ochroną duże ryzyka energetyczne i infrastrukturalne, tacy jak ubezpieczyciele z rynku londyńskiego i międzynarodowi reasekuratorzy. Zagraniczni ubezpieczyciele, którzy reasekurują się u podmiotów rosyjskich, mogą wskutek wojny mieć problemy z uzyskaniem pieniędzy.

Sankcje wpłyną również na bilanse ubezpieczycieli rosyjskich i ich relacje z partnerami zagranicznymi. Eskalacja konfliktu zwiększa także ryzyko cyberataku systemowego. Zdaniem A.M. Best percepcja podwyższonego ryzyka może prowadzić do wysokich cen na już twardniejącym rynku.

(AC, źródło: Insurance Journal)