Allianz przejmuje polską Avivę

0
2286

Aviva plc podpisała umowę sprzedaży swojego polskiego biznesu. Jego nabywcą został Allianz, który zapłaci za przejęte spółki 2,5 mld euro. W ramach transakcji niemiecki ubezpieczyciel nabędzie oba towarzystwa ubezpieczeń Avivy w Polsce, a także działalności w zakresie funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami. Dodatkowo kupi po 51% udziałów w spółkach joint venture bancassurance Santander Aviva, co podniesie wartość przejęcia do 2,7 mld euro.

Sprzedaż Avivy w Polsce to ósma transakcja, którą grupa z Wielkiej Brytanii ogłosiła w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy i jednocześnie finał procesu pozbywania się aktywów na rynkach, które nie zostały przez nią zaliczone do strategicznych. Aviva skoncentruje się teraz na swoich najsilniejszych biznesach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, gdzie ma wiodącą pozycję na rynku i duży potencjał wzrostu. 

– Sprzedaż naszego polskiego biznesu to doskonałe zakończenie zapowiedzianej zaledwie osiem miesięcy temu zmiany ukierunkowania naszego portfela. Sprzedaż naszych ośmiu działalności niezwiązanych z podstawowym biznesem wygeneruje łączne wpływy pieniężne w wysokości 7,5 mld funtów. Zrobiliśmy znaczne postępy w realizacji naszego planu redukcji zadłużenia i w odpowiednim czasie dokonamy znacznego zwrotu kapitału dla akcjonariuszy. Skupiamy się obecnie na naszych najsilniejszych firmach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, gdzie mamy wiodącą pozycję na rynku i duży potencjał wzrostu – powiedziała Amanda Blanc, dyrektor generalny Aviva.

– Bardzo nas cieszy możliwość dalszego zwiększenia obecności marki Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej i pomyślnej realizacji strategii rozwoju w regionie. Łącząc nasze doświadczenie w branży ubezpieczeniowej oraz obszarze cyfryzacji ze znaczącymi inwestycjami w innowacje technologiczne, klienci będą czerpać korzyści z innowacyjnych produktów i doskonałej jakości usług – powiedział Oliver Bäte, CEO Grupy Allianz. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zawrzemy tę umowę, ponieważ akwizycja operacji Aviva stanowić będzie impuls do rozwoju w Polsce, tworząc jednocześnie efekt skali w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Klaus-Peter Roehler, członek zarządu Allianz SE odpowiedzialny za działalność ubezpieczeniową w krajach niemieckojęzycznych oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. – Dodatkowo, mając klienta w centrum naszych działań przy projektowaniu i dystrybucji produktów oraz wykorzystując innowacje i technologię jako kluczowe czynniki zapewniające satysfakcję klientów, mamy fantastyczną okazję do wzmocnienia naszej obecności – dodał.

Allianz zostanie zyskownym potentatem

W wyniku przejęcia Avivy w Polsce Allianz stanie się drugą co do wielkości pod względem zysku operacyjnego firmą ubezpieczeniową Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem łącznej wartości składki przypisanej brutto Allianz będzie w Polsce piątym co do wielkości ubezpieczycielem, awansując na drugie miejsce w sektorze życiowym.

„Umowa ta stanowi dla Allianz ważny krok w historii rentownego rozwoju w regionie CEE i zwiększania skali działalności w Polsce, będącej największym rynkiem CEE z 38 milionami mieszkańców i PKB rzędu około 600 mld USD. Dzięki transakcji Allianz podwoi przychody na atrakcyjnym polskim rynku ubezpieczeniowym i osiągnie pożądaną równowagę segmentów majątkowego i życiowego w prowadzonej działalności. W szczególności silna koncentracja Avivy na dynamicznym i rentownym polskim rynku ubezpieczeń życiowych w sposób znaczący przyczyni się do poprawy rentowności operacyjnej Allianz. Ponadto, silna sieć agentów wyłącznych oraz długoterminowa współpraca joint-venture z Santander w segmencie bancassurance poszerzą bazę dystrybucyjną i wzmocnią pozycję rynkową Allianz” – podkreślił ubezpieczyciel w komunikacie.

Według jego szacunków, transakcja o wartości 2,5 mld euro skutkować będzie wzrostem dochodów bezpośrednio po zamknięciu, uwzględniając wypłatę dywidendy w wysokości 0,2 mld euro przy cenie 2,7 mld euro.

Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zezwoleniom regulacyjnym i antymonopolowym, i oczekuje się, że zakończy się w ciągu 12 miesięcy. Kierownictwo i pracownicy Aviva Polska zostaną przeniesieni wraz z biznesem.

Tydzień ostrej rywalizacji

Przez ostatni tydzień toczyła się zaciekła rywalizacja o zakup polskiego biznesu Avivy. O tym, że faworytem transakcji jest Allianz, a ogłoszenie ogłoszenia umowy może nastąpić już 26 marca, informowała dzień wcześniej agencja Reutersa, powołując się przy tym na proszące o anonimowość dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

22 marca Aviva otrzymała trzy wiążące oferty na swoją działalność w Polsce. Według źródeł Reutersa najwyższą ofertę, opiewającą na około 2,5 mld euro, złożyła wówczas NN Group. Informatorzy twierdzą, że dwaj pozostali kontrahenci – Allianz i Generali – dostali szansę na poprawienie ofert. Generali, które początkowo wyceniło polski biznes na nieco ponad 2 mld euro, zdecydowało się 24 marca podbić swoją propozycję do blisko 2,5 mld euro. 25 marca okazało się jednak, że najwyższą ofertę złożył Allianz, który niedawno przegapił umowę kupna francuskich oddziałów Avivy. Chociaż zakład nie planuje rozwoju swojej działalności w zakresie ubezpieczeń na życie, to traktuje umowę jako trampolinę do dalszej ekspansji na lukratywne rynki Europy Środkowej i Wschodniej – podały źródła agencji.

Aviva chciała wykorzystać konkurencyjne środowisko i dała trzem oferentom możliwość złożenia ostatecznych ofert w tym tygodniu.

– Aviva jest prawdziwym zwycięzcą tej aukcji, ponieważ cena idzie w górę – powiedziało jedno ze źródeł, dodając, że oferenci walczyli o zwiększenie swoich wpływów w Europie Środkowej i Wschodniej.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl