Allianz słabo wypadł w ubezpieczeniach majątkowych

0
491

Akcje Allianz SE zniżkowały we Frankfurcie o 2,4% po ogłoszeniu przez niemieckiego giganta ubezpieczeniowego wyników w działalności majątkowej i wypadkowej, które nie sprostały oczekiwaniom.

Zysk operacyjny segmentu majątkowego i wypadkowego za IV kwartał 2023 r. wyniósł 1,6 mld euro, podczas gdy analitycy spodziewali się 1,8 mld euro – podaje agencja Bloomberg. Allianz planuje uruchomienie nowego odkupu akcji za 1 mld euro, mniej niż przewidywali niektórzy, i zaproponował podniesienie dywidendy o jedną piątą, do 13,80 euro na akcję.

Dyrektor generalny Oliver Bäte, który przejął stery Allianz niemal dekadę temu, uczynił ze zwrotu pieniędzy inwestorom priorytet. Od początku 2017 r. już przekazał udziałowcom ok. 40 mld euro, według obliczeń agencji Bloomberg.

Zysk operacyjny Allianz za IV kw. wzrósł o 17%, do 3,77 mld euro, dzięki doskonałym wynikom ubezpieczeń na życie i zdrowotnych. Na 2024 r. firma stawia sobie za cel zysk operacyjny między 13,8 a 15,8 mld euro.

Dział zarządzania aktywami, obejmujący amerykańską firmę Pacific Investment Management Co. (Pimco) i Allianz Global Investors, osiągnął w IV kw. 2023 r. wzrost zysku o 13%. Inwestorzy zewnętrzni Pimco ściągnęli 3 mld euro w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku. To zatrzymało proces poprawy, w którym klienci dodawali pieniądze w każdym poprzednim z trzech kwartałów 2023 r., po tym jak podmiot zarządzający aktywami ucierpiał wskutek odpływu 75 mld euro w 2022 r. Od tego czasu amerykańska firma inwestycyjna wróciła na stronę wpływów i przyciągnęła ok. 20 mld euro w ciągu pierwszych sześciu tygodni 2024 r. Zdaniem Olivera Bäte początek roku był dla Pimco „absolutnie oszałamiający”.

Allianz wprowadził poprawkę do swojej polityki dywidendowej, przeznaczając na wpłaty regularne 60% przychodu netto przypadającego udziałowcom, zamiast dotychczasowych 50%. Zamierza wypłacić dywidendę na akcję w wysokości co najmniej takiej samej, jak w roku poprzednim, chociaż wcześniej chciał ją podwyższyć o co najmniej 5%.

AC