Allianz Trade gwarantem Grupy Żabka w zakupie zielonej energii

0
332

Allianz Trade uczestniczy jako gwarant w procesie długoterminowego zakupu odnawialnej energii elektrycznej przez Żabka Polska od Grupy Qair w ramach wirtualnego kontraktu na zakup energii PPA (Power Purchase Agreement).

Allianz Trade jest pierwszym w Polsce ubezpieczycielem należności, który wystawił gwarancje w ramach zabezpieczenia umowy zakupu odnawialnej energii elektrycznej bezpośrednio od producenta energii przez Grupę Żabka. Ich beneficjentami są spółki z Grupy Qair – niezależnego producenta energii odnawialnej. Gwarancje mają na celu zabezpieczenie finansowego rozliczenia sprzedaży energii odnawialnej, pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.

– Energia zawsze była kluczowym czynnikiem dla biznesu, a w obecnym kontekście jest to jeszcze bardziej aktualne stwierdzenie. Gwarantując umowy jej rozliczenia w formie PPA, Allianz Trade wspiera stabilne i bezpieczne dostawy energii dla firm. Naszą dumę z bycia częścią tego porozumienia zwiększa fakt, że wiąże się ono z bezpośrednim dostępem do odnawialnych źródeł energii, które odgrywają coraz większą rolę w operacyjnym funkcjonowaniu firm – mówi Andrzej Puta, dyrektor Biura Gwarancji Ubezpieczeniowych Allianz Trade Polska.

– Gwarantowany przez Allianz Trade kontrakt PPA na odbiór energii odnawialnej wzmacnia realizację przyjętego przez Grupę Żabka Polska procesu dekarbonizacji, będącego elementem Strategii Odpowiedzialności ESG. Filar Zielona Planeta przewiduje redukcję o 25% emisji w zakresie 1 i 2 do końca 2026 roku oraz obniżenie intensywności emisji sklepów o 70%, włączając w to wykorzystanie zielonej energii w sieci franczyzowej – uważa Paweł Próchniewicz, dyrektor skarbu Grupy Żabka.

(AM, źródło: Multi AN)