Analizy Online: Aktywa UFK na ścieżce wzrostu

0
469

Z danych zgromadzonych przez Analizy Online wynika, że w pierwszym półroczu tego roku utrzymany został trend wzrostowy w segmencie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Aktywa UFK wzrosły o 0,8 mld zł r/r, osiągając na koniec czerwca niemal 48 mld zł.

AO wskazują, że w ujęciu nominalnym największy przyrost aktywów – o 2,2 mld zł – odnotowała UNIQA Życie. Analitycy zaznaczają jednak, że był to w głównej mierze uboczny skutek finalizacji przejęcia części aktywów AXA w Polsce. Dzięki temu osiągnięciu UNIQA stała się szóstym zakładem pod względem wielkości zgromadzonych aktywów UFK. Liderem tego segmentu jest Aviva Życie z 13,7 mld zł aktywów, stanowiących równowartość 27,2% tego rynku.

Analizy Online zwracają uwagę, że ostatnie dwa półrocza przyniosły odrodzenie aktywów w segmencie UFK, które spadały nieprzerwanie od końcówki 2017 r. Te spadki były pokłosiem mniejszego zainteresowania klientów polisami z UFK, rosnącymi wykupami oraz przestawieniem się części ubezpieczycieli na sprzedaż produktów o charakterze ochronnym i ochronno-oszczędnościowym. AO przestrzegają, że od przyszłego roku oferta polis z UFK może się wyraźnie zmienić, a część produktów zapewne zniknie z rynku ze względu na interwencję produktową Komisji Nadzoru Finansowego na rynku UFK.

(AM, źródło: Analizy Online)