Powiązanie OC z mandatami pozwoli zmniejszyć liczbę ofiar wypadków

0
264

Z przygotowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń „Mapy ryzyka Polaków” wynika, że wypadki samochodowe są ósmą z 40 najistotniejszych z obaw naszych rodaków. Dlatego ubezpieczycieli cieszy powiązanie składek w OC z danymi na temat mandatów – informuje „Rzeczpospolita”.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, przypomina, że Izba od lat proponuje powiązanie stawek za OC komunikacyjne z mandatami i punktami karnymi. Jego zdaniem to przełożyłoby się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo część kierowców, jeżdżących niebezpiecznie, zmieniłaby swoje nawyki, mając w głowie perspektywę zapłaty wyższej składki za OC. Według szacunków organizacji, gdyby liczba ofiar wypadków spowodowanych złamaniem przepisów ruchu drogowego spadła tylko o jedną dziesiątą, to efektem byłoby o 230–240 mniej ofiar śmiertelnych rocznie.

„Rz” wskazuje, że część kierowców obawia się, iż powiązanie mandatów i punktów karnych za wykroczenia drogowe z polisami OC od razu przełoży się na wysokość płaconych przez nich składek. Monika Chłopik, analityczka PIU, spodziewa się jednak, że mandaty i punkty karne będą miały odzwierciedlenie w składce przy odnawianiu polisy od momentu, gdy zakłady otrzymają dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych.

Więcej:

„Rzeczpospolita” z 18 sierpnia, Piotr Skwirowski „‘Tak’ dla powiązania OC z mandatami”:

https://www.rp.pl/Ubezpieczenia/308179912-Tak-dla-powiazania-OC-z-mandatami.html

(AM, źródło: „Rzeczpospolita”)