ANG Spółdzielnia: Kobiety coraz chętniej wybierają karierę w branży finansowej

0
480

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” wynika, że już ponad 60% pracowników branży finansowej i ubezpieczeniowej to kobiety. Okazuje się jednak, że firmy z tego sektora nie zawsze są w stanie zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju.

95% respondentów w raporcie „Kobiety w finansach” firmy Antal, CFA Society Poland oraz Banku BPH wskazało, że w sektorze finansowym występują bariery mające wpływ na przebieg kariery zawodowej kobiet. Główną przeszkodą zewnętrzną jest uwikłanie w tradycyjne role (34% badanych), wewnętrzną zaś brak wiary w siebie (37%).

– Branża finansowa zaczyna dostrzegać, że wyznacznikiem predyspozycji do pracy nie jest płeć, a przede wszystkim talent, kompetencje oraz zaangażowanie. Z ANG Spółdzielnią współpracuje obecnie 1190 ekspertów, 544 z nich to kobiety. Są to osoby, które rozumieją pojęcie równości i darzą się wzajemnym szacunkiem bez względu na płeć, religię czy przekonania. Największym wyzwaniem dla firmy jest stworzenie im takiego środowiska, w którym będą mogli spełniać się zarówno pod względem zawodowym, jak i prywatnym, bez względu na to, jaką płeć reprezentują – mówi Katarzyna Dmowska, jedna z założycielek ANG Spółdzielni.

Jej zdaniem, kobiety dzięki swoim umiejętnościom, empatii i etycznemu podejściu do pracy wnoszą wiele dobrego do branży finansowej. Jednak niektóre z nich na pewnym etapie życia często zmuszone są z czegoś zrezygnować i zazwyczaj wybór pada na karierę. – Zbyt długa przerwa w aktywności zawodowej utrudnia jednak późniejszy powrót do pracy. Wyjściem z sytuacji jest znalezienie takiej firmy, która pozwoli na samodzielne zarządzanie czasem. Jest to możliwe także w branży finansowej – dodaje Katarzyna Dmowska.

(AM, źródło: Brandscope)