Australia: Młodzi rezygnują z ubezpieczeń zdrowotnych

0
638

W Australii coraz więcej młodych ludzi rezygnuje ze swoich prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, mimo że na świecie nie ustaje pandemia Covid-19. Według informacji podanej przez rząd federalny Australii, od marca do czerwca 2020 r. ponad 29 tys. Australijczyków wycofało się z umów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Na wczesnym etapie pandemii ludzie uważali, że Covid-19 stanowi zagrożenie głównie dla osób starszych, na ogół oszczędzając młodzież. W tym czasie musiały zostać odwołane liczne operacje (nie ratujące życia) i rutynowe wizyty stomatologiczne oraz okulistyczne. W związku z tym ludzie nie mieli dostępu do usług medycznych objętych ubezpieczeniem. Wielu młodych Australijczyków odniosło wrażenie, że ich ubezpieczenie nie jest warte swojej ceny.

Media podały, że w III kwartale ubezpieczyciele wypłacili ok. 3,3 mld dol. świadczeń szpitalnych, o ok. 12,9% mniej niż w ciągu poprzednich 3 miesięcy. Dlatego wielu mieszkańców Australii nie widzi sensu w inwestowaniu w ubezpieczenie zdrowotne na poziomie z lat ubiegłych, mimo ryzyk zdrowotnych, jakie niesie ze sobą pandemia. Co więcej, branża traci coraz więcej młodych i zdrowych klientów, a nabywa starszych, bardziej podatnych na choroby i kosztownych. System działa na zasadzie równej składki dla wszystkich, niezależnie od ryzyka. Oznacza to, że młodzi ubezpieczeni niskiego ryzyka subsydiują starszych, z wyższym ryzykiem. Szacuje się, że kosztuje to młodszych 900 dol. rocznie.

Rząd chce pomóc branży ubezpieczeń zdrowotnych i zapowiedział finansowanie i analizę polis zniechęcających młodych ludzi. Departament Zdrowia wyjaśnił, że planowana analiza ma wskazać, czy jakieś zmiany w warunkach polis mogą poprawić ich wartość i efektywność dla konsumentów.

(AC, źródło: Asia Insurance Review)