Aviva: Jaka polisa dla rodziny patchworkowej

0
549

Coraz więcej Polaków żyje w tzw. rodzinach patchworkowych. Ta sytuacja ma znaczenie dla ubezpieczeń i dziedziczenia – zauważa Aviva.

Decyzja o założeniu nowej rodziny, zwłaszcza gdy posiada się dzieci z poprzednich związków, dużo zmienia, także w kontekście ubezpieczeń na życie i zdrowie. Warto więc sprawdzić zakres posiadanych polis i zastanowić się nad potrzebami ubezpieczeniowymi w nowej sytuacji.

– Często nie wiemy, co zawierają nasze polisy. Co gorsza, czasem mamy polisy, ale de facto nie jesteśmy ubezpieczeni, bo suma ubezpieczenia jest zbyt niska, a ochrona nieadekwatna. Trzeba je zweryfikować i zastanowić się nad zmianą uposażonych czy nowym zakresem. Warto rozważyć ubezpieczenie na życie i zdrowie, które można dostosowywać do zmieniającej się sytuacji osobistej i rodzinnej, także do potrzeb rodziny patchworkowej – radzi Edyta Dziankowska, agentka ubezpieczeniowa Avivy.

Ubezpieczyciel podpowiada rodzinom patchworkowym, które chcą uporządkować kwestię ubezpieczeń, aby otwarcie opisały swoją sytuację podczas spotkania z agentem i powiedziały o swoich celach. Dla jednych najważniejsze będzie zapewnienie nowej rodzinie polisy na życie i zdrowie, inni skupią się na zabezpieczeniu przyszłości dziecka z poprzedniego związku. Warto też zmierzyć się z trudnym pytaniem o zabezpieczenie najbliższych na wypadek swojej śmierci – wiąże się z tym dziedziczenie majątku.

– Każdy z nas ma testament – albo ustawowy, albo napisany samodzielnie, dopasowany do sytuacji rodzinnej. Polisa na życie jest bardzo często jego niezbędnym uzupełnieniem. Choć to trudny temat, warto dobrze zabezpieczyć swoich najbliższych, w tym dzieci z poprzednich związków, na wypadek swojej śmierci – zaznacza Edyta Dziankowska.

Uporządkowanie sytuacji majątkowej i kwestii ubezpieczeniowych, z uwzględnieniem interesów każdej ze stron, daje poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko konfliktu w przyszłości. Przemyślane wskazanie uposażonych w polisie na życie może uchronić przed bataliami w sądzie, a środki z polisy zagwarantują wsparcie finansowe w trudnych chwilach.

– Jeśli wskażemy uposażonych, pieniądze z polisy na życie nie wchodzą do masy spadkowej i nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym PIT. Uposażeni otrzymują te pieniądze bezpośrednio po stracie osoby bliskiej, przez co mają środki na utrzymanie, a także na spłatę kredytów i innych zobowiązań finansowych – wyjaśnia Edyta Dziankowska

(AM, źródło: Aviva)