Aviva: Wyścig do azjatyckich aktywów

0
1776

Niemiecki Allianz oraz japońskie Nippon Life i grupa MS&AD (Mitsui Sumitomo Insurance Aioi Nissay Dowa Insurance) współzawodniczą z rywalami o zakup podmiotów brytyjskiej Avivy w Singapurze i Wietnamie. Prawdopodobna wartość transakcji sięga 2,5 mld dol. Kanadyjskie Sun Life Financial oraz Manulife Financial Corp również są zainteresowane.

Azjatyckie gospodarki szybkiego wzrostu ze stosunkowo małą liczbą ubezpieczonych sprawiają, że region jest obiecującym rynkiem dla globalnych ubezpieczycieli – jak pokazuje raport Swiss Re Institute, regionalny rynek wart 1,7 bln dol. pod względem składek do 2019 r. będzie przynosił 42% globalnych składek (obecnie jego udział stanowi 1/3). Jednak niektórzy ubezpieczyciele spoza regionu napotkali trudności w zyskiwaniu skali w obliczu konkurencji ze strony większych graczy regionalnych, jak również restrykcji regulacyjnych dotyczących obcej własności na dużych rynkach, do których zaliczają się Chiny i Indie.

Sprzedaż podmiotów Avivy, jeśli zostanie zrealizowana, dopisze się do silnej aktywności regionalnego sektora ubezpieczeniowego w zakresie fuzji i przejęć, obserwowanej w ostatnich latach, do której przyczyniają się również lokalne banki, wycofujące się z tego kapitałochłonnego biznesu. W 2018 r. azjatyckie operacje Avivy odnotowały 25% wzrost zysku operacyjnego, do 284 mln funtów. Wyłączną własnością Avivy są biznesy w Singapurze i Wietnamie, przy czym Singapur przynosi niemal połowę zysku operacyjnego z działalności w Azji. Jest to bardzo konkurencyjny i rozdrobniony rynek, a Aviva opiera sprzedaż swoich produktów na setkach agentów, podczas gdy inni ubezpieczyciele wykorzystują przede wszystkim kanał bankowy.

(AC, źródło: Reuters)