Bitdefender: Skanery Bluetooth – nowe narzędzie złodziei pojazdów

0
634

Przez długi czas był uważany za jeden z miejskich mitów branży bezpieczeństwa, ale teraz organy ścigania potwierdziły, że badają, czy złodzieje identyfikują, które samochody mogą być wyposażone w gadżety high-tech za pomocą skanerów Bluetooth.

Lily Hay Newman, autorka „Wired”, poinformowała, że specjalista ds. zapobiegania przestępczości w Departamencie Policji w San José potwierdził, iż złodzieje używają aplikacji skanujących, aby atakować pojazdy zawierające laptopy, smartfony i tablety emitujące sygnały Bluetooth. Policja nie zidentyfikowała dokładnych aplikacji używanych przez przestępców, ale zgodnie z raportem są one proste w użyciu i zawierają więcej szczegółów niż systemy operacyjne Android lub iOS podają podczas próby sparowania urządzenia przez Bluetooth.

„Nie tylko wyplują wszystko, co znajdą, ale podają szczegóły, takie jak rodzaj odbieranego urządzenia, czy to urządzenie jest obecnie sparowane z innym przez Bluetooth i jak blisko jest wymienionych urządzeń w odległości kilku metrów. Aplikacje są często sprzedawane jako narzędzia do wyszukiwania zagubionych urządzeń, takie jak skanowanie zgubionego FitBit w domu teściów. Ale są bardzo proste w użyciu do dowolnego celu – i wyświetlają o wiele więcej wyników niż sam telefon, gdy szukasz czegoś do sparowania w ustawieniach Bluetooth”.

Merritt Baer, główna architektka ds. bezpieczeństwa w Amazon Web Services, zwróciła uwagę na kwestię wykorzystania technologii Bluetooth przez przestępców w październiku, kiedy opisała, w jaki sposób jej kolegom skradziono laptopy po włamaniu do samochodu w centrum Mountain Widok.

„Zastanawialiśmy się, skąd wiedzieli, że włamali się do hatchbacka, skoro nie jest on przezroczysty. Włączają skanery Bluetooth i podążają za sygnałem nawigacyjnym, aby znaleźć elektronikę” – napisała na Twitterze.

Raport Wired mówi, że ostatnio wzrosła liczba kradzieży laptopów i smartfonów z samochodów w rejonie zatoki San Francisco, co spowodowało, że wielu podejrzewa, iż przestępcy otrzymują pomoc technologiczną, aby zminimalizować czas potrzebny na znalezienie samochodu, do którego warto się włamać, a tym samym zmniejszyć ryzyko wykrycia.

James Madelin, konsultant ds. marketingu i sprzedaży z Genewy podzielił się własnym doświadczeniem w odpowiedzi na opowieść Merritt Baer. Napisał na Twitterze, że był zaskoczony, gdy jego samochód rozbił się kilka miesięcy temu, a złodziej najwyraźniej wiedział, że iPad  jest ukryty pod siedzeniem samochodu, bo nic więcej nie zostało skradzione.

Bitdefender radzi osobom pozostawiającym w samochodach urządzenia komputerowe, takie jak laptop czy smartfon, aby ukrywali je – w schowku, w bagażniku lub pod kocem czy fotelikiem samochodowym. Firma sugeruje, aby upewnić się, że urządzenie ma wyłączoną technologię Bluetooth lub – najlepiej – jest całkowicie wyłączone. W zależności od konfiguracji urządzenia zamknięcie pokrywy i zostawienie laptopa w „trybie uśpienia” może nie wystarczyć.

(AM, źródło: Bitdefender)