Blisko 5 tysięcy umów o zarządzanie w II turze PPK

0
402

W drugim etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) podpisano 4,8 tys. umów, czyli z około jedną czwartą firm w tym przedziale – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys podczas środowej prezentacji.

Jak wskazał, drugi etap wdrażania PPK obejmuje ok. 20 tys. firm, zatrudniających ok. 2 mln pracowników – podał „Puls Biznesu” za PAP. – Na dzień dzisiejszy mamy podpisanych 4 tys. 800 umów, czyli jedna czwarta firm, które są zobowiązane do utworzenia PPK w ramach drugiego etapu, już zawarła umowy o zarządzanie – powiedział. Dodał, że proces ten przebiega lepiej niż w pierwszym etapie, gdy większość pracodawców podejmowała tę decyzję w ostatniej chwili. Powiedział, że spodziewa się kumulacji nowych umów w marcu i kwietniu. – Na ten moment nie widzimy tutaj problemów, jeżeli chodzi o tworzenie tych programów w firmach o średniej wielkości – ocenił.

Zdaniem szefa PFR jest jeszcze zbyt wcześnie, by podać istotne dane dotyczące partycypacji pracowników w drugim etapie PPK.

Według Borysa w sumie uczestnicy programu zgromadzili ponad pół miliarda złotych oszczędności (dokładnie 540 mln zł) w ramach funduszy dedykowanych programowi, a na koniec kwietnia kwota ta przekroczy 1 mld zł.

– Zakładamy, że po całym wdrożeniu ta kwota oszczędności w skali rocznej wyniesie blisko 10 mld zł i będzie budowała oszczędności długoterminowe Polaków – powiedział. Dodał, że w marcu zostanie dokonana dopłata roczna, a kwota ta wyniesie blisko 35 mln zł, które trafi w sumie do 145 tys. pracowników. – Generalnie szacujemy, że w 2020 r. w ramach samych opłat powitalnych do pracowników uczestniczących w PPK trafi kwota ok. 400 mln zł – poinformował.

Prezes PFR poinformował także, iż poziom partycypacji w programie utrzymuje się na stabilnym poziomie.

– Zaobserwowaliśmy w grudniu, styczniu pewien spadek, jeśli chodzi o liczbę uczestników. On był rzędu kilkudziesięciu tysięcy pracowników. Natomiast po takim jednorazowym spadku ta tendencja w ostatnim miesiącu, dwóch się ustabilizowała i nawet widzimy mały przyrost uczestników PPK w ostatnich tygodniach, więc nie jest to istotna zmiana – ocenił.

Więcej:

https://www.pb.pl/…

(AM, źródło: „Puls Biznesu”, PAP)