Branża odszkodowawcza na celowniku UOKiK

0
506

Dotychczas ubezpieczeniowe interwencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczyły głównie ubezpieczycieli lub podmiotów z innych segmentów sektora finansowego sprzedających produkty ochronne. Teraz zaś na celowniku UOKiK znalazł się sektor firm odszkodowawczych.

Kary dla odszkodowawców

Pokłosiem analiz przeprowadzonych przez Urząd były kary dla trzech firm odszkodowawczych. A że instytucja prowadzi postępowania w sprawie kolejnych trzech takich przedsiębiorstw i stawia im poważnie brzmiące zarzuty, więc z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż następne sankcje są już tylko kwestią czasu. Co ciekawe, przyczyną nałożenia kar były nieprawidłowości, których występowanie pojawiało się często w toku procesu legislacyjnego ustawy regulującej rynek odszkodowawczy jako argument zwolenników regulacji. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że decyzje dotyczące trzech podmiotów, których praktyki analizuje UOKiK, będą sygnowane nazwiskiem nowego prezesa. Kilka dni temu zakończył się bowiem proces rekrutacji następcy Marka Niechciała, który z początkiem lutego zasiądzie w zarządzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nowym szefem Urzędu zostanie jego dotychczasowy wiceprezes, Tomasz Chróstny.

Kolejna nowinka PZU Zdrowie

Wśród pozostałych ciekawostek minionego tygodnia na uwagę zasługiwało uruchomienie Wirtualnej Przychodni przez PZU Zdrowie. Najnowsza inicjatywa firmy świadczy o tym, że laureat wyróżnienia „Gazety Ubezpieczeniowej” dla towarzystwa ubezpieczeń 2019 roku nie zamierza osiąść na laurach i kontynuuje swoją ofensywę w obszarze e-zdrowia. Cel i zasady działania nowego narzędzia prezentują się zachęcająco, ale z okazywaniem entuzjazmu należy się powstrzymać do chwili, kiedy będą znane pierwsze opinie użytkowników, którzy w praktyce zweryfikują przydatność i skuteczność Wirtualnej Przychodni.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 4 z datą wydawniczą 27 stycznia.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl