Camptoo i Omocom ubezpieczą kamper tylko na czas wynajmu

0
319

Platforma Camptoo wraz z debiutującą na polskim rynku ubezpieczeń firmą Omocom oferują wynajmującym pojazdy za pośrednictwem pierwszej z firm możliwość zakupu krótkoterminowego autocasco. Działa ono tylko w okresie wynajmu pojazdu.

Kampery to pojazdy kosztowne. Część z nich ma np. specjalnie przystosowane szyby przednie i boczne. Mogą one kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podobnie jest z innymi częściami. Za samą skorupę mieszkalnej nadbudówki nad szoferką trzeba zapłacić ponad 15 tys. zł. Koszty wymiany części i naprawy w przypadku kampera są duże wyższe niż w wypadku zwykłego samochodu. Dlatego ubezpieczenia dla tych pojazdów sporo kosztują.

 – Żeby te koszty nie były zbyt dużym obciążeniem, właściciele kamperów często decydują na wynajmowanie pojazdów. W ten sposób zarabiają one na swoje utrzymanie – mówi Jacek Fior z platformy Camptoo.

Problem jednak w tym, że składka za ubezpieczenie wynajmowanego pojazdu jest niekiedy nawet trzykrotnie wyższa niż kampera niewypożyczanego. Rozwiązaniem są dodatkowe ubezpieczenia krótkoterminowe dokładnie dopasowane do czasu wynajmu.

– Płaci się tylko za okres wynajmu. Kiedy właściciel korzysta ze swojego kampera bądź przyczepy, działa jego prywatne ubezpieczenie; kiedy wypożycza swój pojazd, działa ubezpieczenie okresowe – wyjaśnia Jacek Fior. Okres ochrony rozpoczyna się z chwilą odbioru pojazdu przez najemcę, a kończy w momencie zwrotu pojazdu.

Składka ubezpieczenia jest rozliczana za pośrednictwem strony Camptoo razem z przekazaniem opłaty za wynajem. Koszt zależy od wartości pojazdu, składka wynosi od 56,40 zł dziennie. Polisa zapewnia wypłatę odszkodowania w wypadku m.in. kradzieży, pożaru, uszkodzenia szyb, elementów wnętrza i konieczności naprawy uszkodzeń (z udziałem własnym w likwidacji szkody). Zawiera także assistance we wszystkich krajach honorujących Zieloną Kartę. Ewentualna szkoda nie wpływa na zniżki właściciela pojazdu.

Camptoo to platforma sharing economy łącząca właścicieli kamperów z chętnymi do ich wynajęcia. W 2021 r. weszła na polski rynek, na świecie ma ponad 10 tysięcy użytkowników.

(AM, źródło: Camptoo)