Coface: Upadło ponad dwukrotnie więcej polskich przedsiębiorstw

0
438

Przez trzy kwartały obecnego roku w Polsce miało miejsce 1841 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw. To aż o 131% więcej niż w z analogicznym okresie 2020 roku – wynika z danych zgromadzonych przez Coface.

Ubezpieczyciel zauważa, że w zestawieniu z wynikiem po 6 miesiącach tego roku tempo wzrostu spadło (ze 160 do 131%). Zaznacza jednocześnie, że stało się tak dlatego, iż wzrosła ubiegłoroczna baza, ponieważ w III kw. 2020 r. w statystykach pojawiły się już nowe postępowania pozasądowe.

W trakcie trzech kwartałów 2021 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 626 polskich firm – o ponad 8% mniej niż w analogicznym okresie 2020 r. Dodatkowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (bez rejestracji w sądzie) obwieściło 1215 podmiotów gospodarczych. To o prawie 1000% więcej niż rok temu, choć Coface zastrzega, że trzeci kwartał ubiegłego roku był pierwszym, w którym dostępna była ta forma. Mamy więc do czynienia z efektem niskiej bazy.

Wśród rodzajów postępowań sądowych najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych – 286. Na drugim miejscu znalazły się postępowania o zatwierdzenie układu (178). To ogromny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy odnotowano zaledwie 16 takich przypadków. Zmniejszyła się natomiast liczba postępowań sanacyjnych. Po III kw. 2021 r. odnotowano 50 takich zdarzeń, podczas gdy w tym samym okresie 2020 roku miały miejsce 92 tego typu przypadki.

Wzrost niewypłacalności widoczny był we wszystkich branżach. Największy skok zanotowało rolnictwo (+301%) oraz usługi (+156%) i transport (+148%). Najwięcej postępowań – 533 – ogłoszono w usługach (29% wszystkich przypadków).

– Analiza danych kwartalnych wskazuje na wygasający efekt wprowadzonych pozasądowych form restrukturyzacji. Jeśli kolejna fala koronawirusa nie spowoduje ponownego wprowadzenia restrykcji w działalności przedsiębiorstw, to udział tych form restrukturyzacji będzie malał z kolejnymi kwartałami, nawet pomimo wpisania ich na stałe do systemu prawnego, co planowane jest od grudnia 2021 r. Tym samym statystyki niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce będą się „normalizować” – nie będzie już tak wysokiej dynamiki zmian, jednak będzie rosła liczba tradycyjnych form restrukturyzacji oraz upadłości likwidacyjnych. Zwłaszcza, że niektóre podmioty nie będą w stanie przetrwać na rynku pozbawione środków wsparcia, z których mogły korzystać w poprzednich kwartałach – komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej. – Przy powyższej specyficznej sytuacji niewypłacalności przedsiębiorstw, firmy będą korzystać z umacniającego się otoczenia makroekonomicznego. Zgodnie z ostatnimi prognozami Coface wzrost gospodarczy w tym roku sięgnie 5% i powinien utrzymać się na zbliżonym poziomie także w roku przyszłym – dodaje.

(AM, źródło: Coface)