Compensa: AC zadziała po kradzieży auta w większości krajów Europy

0
329

W krajach Unii Europejskiej złodzieje kradną średnio ponad pół miliona pojazdów rocznie – podaje Eurostat. Na odszkodowanie za samochód skradziony w Europie można liczyć w ramach ubezpieczenia autocasco. Zakres terytorialny AC obejmuje zdecydowaną większość krajów – przypomina Compensa.

– Dane Eurostatu wyraźnie pokazują, że problem kradzieży samochodów w krajach europejskich jak najbardziej istnieje. Z pewnością podczas pobytu za granicą nie zaszkodzi ostrożność, np. parkowanie tylko w bezpiecznych, oświetlonych i monitorowanych miejscach oraz niezostawianie w widocznych miejscach wartościowych przedmiotów. Jeżeli kradzieżowa profilaktyka zawiedzie i dojdzie do kradzieży, pozostaje liczyć na skuteczność lokalnej policji lub odszkodowanie z ubezpieczenia AC – mówi Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU.

Zakres AC obejmuje kradzież samochodu w Polsce i poza nią – m.in. we wszystkich państwach UE, w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Szwajcarii, Norwegii, Serbii czy na Islandii.

– Tylko w kilku krajach ubezpieczenie na wypadek kradzieży nie obowiązuje. W dość popularnej wśród polskich turystów Albanii, na Białorusi, w Mołdawii, Rosji oraz Ukrainie. Te kraje są powszechnie uznawane przez ubezpieczycieli za niebezpieczne, bo ryzyko utraty pojazdu w wyniku działania złodziei jest w nich wysokie – dodaje Damian Andruszkiewicz.

(AM, źródło: Brandscope)