Compensa radzi, jak ubezpieczyć firmę od pożaru

0
631

O ubezpieczeniach na wypadek pożarów słyszy się głównie w kontekście prywatnych domów i mieszkań, choć przecież ryzyko niszczącego działania ognia nie jest obce przedsiębiorcom. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że tylko w 2020 roku do pożarów doszło m.in. w 2,3 tys. obiektach produkcyjnych, 993 obiektach magazynowych, 868 punktach handlowo-usługowych. Przed skutkami działania ognia właściciele firm mogą chronić się polisą. Ekspert Compensy podpowiada, co powinno obejmować ubezpieczenie i jak je wybrać.

– Strażackie statystyki ilustrują to, co w branży ubezpieczeniowej obserwujemy na co dzień – każdy biznes jest narażony na pożary. Na szczęście nie zawsze oznaczają one doszczętnie spalony firmowy majątek. Myśląc o ubezpieczeniu, trzeba jednak brać pod uwagę najgorszy scenariusz, a więc całkowicie strawione w ogniu mienie, które trzeba będzie odkupić lub odbudować. Dlatego należy właściwie podejść do jego wyboru i zakupu, tak aby odszkodowanie wystarczyło do pełnego pokrycia strat – mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Compensa TU.

Ekspert wskazuje, że kluczową zasadą przy zakupie polisy jest wybór sumy ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości nieruchomości firmowych wraz z wyposażeniem (maszyny, budynki gospodarcze itp.). Dzięki temu maksymalna wartość odszkodowania wystarczy, aby usunąć skutki szkody. Warto także mieć świadomość, że w ramach ubezpieczenia towarzystwo odpowiada też za szkody powstałe w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej lub gaśniczej. Z polisy można także pokryć koszty usunięcia pozostałości po szkodzie.

– Drugim elementem dobrze dobranego ubezpieczenia jest odpowiedni zakres ochrony. Trzeba dobrze przemyśleć, co przedstawia dla nas realną wartość. W jednej firmie będzie to np. tylko budynek wraz z wyposażeniem biurowym i elektroniką. Dla innego przedsiębiorcy szczególnie ważny jest park maszynowy i środki obrotowe, które chciałby chronić np. od zepsucia na skutek awarii czy zniszczenia urządzeń chłodniczych lub przerwy w dostawie prądu. Dodatkowo w ramach pakietu warto rozważyć ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków właścicieli i pracowników oraz odpowiedzialność cywilną związaną z prowadzeniem działalności – zauważa Damian Andruszkiewicz.

Warto także pamiętać, że ubezpieczenie chroni nie tylko od ognia, ale również od skutków powodzi, zalania, kradzieży czy rabunku. Dobre ubezpieczenie umożliwia ponadto m.in. rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o klauzulę zysku utraconego w wyniku szkody.

(AM, źródło: Compensa)