Jeszcze dziesięć lat temu w nieoficjalnych rozmowach ubezpieczenia były określane mianem „męskiego świata”. Choć kobiety stanowiły znaczącą cześć osób pracujących w branży, to wyższe stanowiska menadżerskie były domeną mężczyzn. Dziś jednak sytuacja jest inna: przedstawicielki płci pięknej mają bardzo silną reprezentację we władzach zakładów ubezpieczeń czy instytucji rynku ubezpieczeniowego.
Cofnijmy się do 8 marca 2013 roku. Wówczas to Funkcję Rzecznika Ubezpieczonych pełniła Aleksandra Wiktorow, na czele Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego stała Elżbieta Wanat-Połeć. Pramericą rządziła Beata Andruszkiewicz, Inter Partner Assistance – Marta Kaleńska-Jaśkiewicz, Medicą – Xenia Kruszewska, zaś Gothaerem – Anna Włodarczyk-Moczkowska. I choć w porównaniu z poprzednimi laty reprezentacja pań była dość okazała, to na tle stanu obecnego przedstawia się skromnie.
8 marca 2021 roku nie ma już urzędu Rzecznika Ubezpieczonych, a na czele jego sukcesora, czyli Rzecznika Finansowego, stoi Mariusz Jerzy Golecki. Funkcji prezesa UFG nie pełni już też Elżbieta Wanat-Połeć, ale instytucją nadal rządzi kobieta – Małgorzata Ślepowrońska. Z rynku zniknęła marka Pramerica, którą przejęło Unum Życie, ale stery spółki pozostały w rękach przedstawicielki płci pięknej, Anety Podymy-Milczarek. Z polskiego rynku zniknęła też marka Gothaer, ale na czele jego następcy, Wiener TU wciąż stoi Anna Włodarczyk-Moczkowska.
Do prawdziwej rewolucji doszło natomiast w Grupie PZU, której spółkami – z dwoma małymi wyjątkami (Agata Rowińska i Henryka Rupik) – zawsze rządzili mężczyźni. Prezesem spółki majątkowej jest już od prawie roku Beata Kozłowska-Chyła. Podobnym stażem legitymują się również kierująca towarzystwem życiowym Aleksandra Agatowska oraz stojąca na czele PZU Zdrowie Anna Janiczek. Panie rządzą również należącym do grupy Link4. Agnieszka Wrońska stoi na czele towarzystwa od 2016 roku, zaś w zarządzie spółki zasiadają jeszcze Katarzyna Wojdyła oraz Patrycja Kotecka. Z identyczną, choć jeszcze bardziej spektakularną sytuacją mamy do czynienia w przypadku MetLife. Jego prezesem jest Monika Spadło-Kolano, zaś w skład zarządu wchodzą jeszcze Magdalena Brzozowska-Tomczyk, Justyna Dymek, Agata Lem-Kulig, Małgorzata Milczarek-Bukowska. Panie mają też większość we władzach Santander-Aviva, na czele trzyosobowego zarządu stoi Wioletta Macnar a w jego skład wchodzi jeszcze Elżbieta Pacholczyk.
Na koniec warto też wspomnieć o jeszcze jednej przedstawicielce płci pięknej, które odgrywają istotną rolę w polskich ubezpieczeniach. Jest nią Iwona Szczęsna, szefowa biura Polskiej Izby Ubezpieczeń w Brukseli, której działania w ramach pełnionej funkcji zostały docenione przez „Gazetę Ubezpieczeniową” tytułem Człowieka Roku Ubezpieczeń 2020.
Artur Makowiecki
news@gu.home.pl