Delegacja do Wielkiej Brytanii powinna być zabezpieczona polisą

0
211

Mimo brexitu zatrudnieni delegowani do Wielkiej Brytanii mogą skorzystać z usług w ramach EKUZ. Ale powinni ją „podeprzeć” prywatnym ubezpieczeniem – zauważa „Puls Biznesu”.

Według informacji uzyskanych przez gazetę od Narodowego Funduszu Zdrowia, wszystkie Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydane przed końcem 2020 r. będą działać podczas pobytu na Wyspach do czasu utraty ważności. Karty wydane w tym roku nie będą działać, ale istnieje ich zamiennik w postaci wyrabianych w urzędach Globalnych Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawanych tym, którzy mają prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej na mocy umowy o handlu i współpracy.

Michał Domagalski, ekspert w zakresie ubezpieczeń osobowych Marsh Polska, radzi jednak, aby przede wszystkim zadbać o prywatne ubezpieczenie. Wskazuje, że w dobie pandemii bez dodatkowej polisy często nie uda się nawet przekroczyć granicy. Wojciech Radyński, radca prawny i dyrektor oddziału EIB we Wrocławiu, dodaje, że EKUZ daje prawo do korzystania wyłącznie z publicznej pomocy na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego państwa unijnego. Stąd np. we Francji trzeba będzie dopłacić za wizytę u internisty. Jeśli ubezpieczony ma polisę, nie będzie musiał wykładać pieniędzy z własnej kieszeni.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 8 marca, Sylwia Wedziuk „Wysyłając pracownika na Wyspy, zadbaj o polisę”:
https://www.pb.pl/wysylajac-pracownika-na-wyspy-zadbaj-o-polise-1110273

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)