Cyber uderza częściej i boleśniej

0
436

Firma Coalition opublikowała półroczny raport o szkodach cyber, omawiający ewolucję cybertrendów w I połowie 2023 r. Wobec wzmagających się ataków dane Coalition wykazały 12% wzrost roszczeń ze szkód cyber przez pierwsze sześć miesięcy roku.

Nastąpił znaczny wzrost wyłudzeń z użyciem oprogramowania wymuszającego (ransomware) i oszukańczych przelewów (fund transfer fraud) – podaje za raportem Coalition portal Insurtech Insights.

Z półrocznego raportu wynika, że zarówno częstość, jak i dotkliwość szkód wzrosła dla firm ze wszystkich przedziałów wielkości przychodów. Firmy z ponad 100 mln dol. przychodów doświadczyły największego wzrostu (20%) liczby szkód, jak również istotnych strat wskutek ataków – 72% wzrostu wielkości szkód w stosunku do II poł. 2022 r.

 – Krajobraz zagrożeń cyber stał się bardziej nieprzewidywalny, wskutek czego szkody stały się cięższe i częstsze niż kiedykolwiek – powiedział Chris Hendricks kierujący w Coalition zespołem reagowania na incydenty. – Aby pomóc w zapobieganiu tym kosztownym i niszczycielskim incydentom, organizacje muszą aktywnie dążyć do poprawy swoich systemów bezpieczeństwa i postawić zarządzanie ryzykiem na pierwszym miejscu. Na szczęście nie muszą robić tego same – dzięki partnerom takim jak Coalition mogą otrzymać wsparcie przed, w trakcie i po incydencie.

Raport Coalition ujawnił też w I poł. 2023 r. spektakularny wzrost częstotliwości szkód ransomware, których przybyło o 27% w porównaniu z II poł. 2022 r. Ponadto cyberprzestępcy zwiększyli swoje żądania: przeciętne żądanie okupu wynosiło 1,62 mln dol., o 47% więcej niż w poprzednim półroczu i o 74% więcej niż średnia z całego 2022 r. Coalition odzyskała bezprecedensowe 23 mln dol. wytransferowanych przez oszustów funduszy, które wróciły bezpośrednio do posiadaczy opracowanego przez tę firmę ubezpieczenia Active Cyber Insurance. 

AC