Global Data spodziewa się, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw brytyjskich pozostanie w 2022 r. narażonych na cyberryzyko wskutek wysokich składek za cyberubezpieczenia i kryzysu kosztów życia uszczuplającego przychody rozporządzalne.
Z ankiety przeprowadzonej przez tę wiodącą firmę analityczną wynikło, że 17,3% MŚP (poniżej 250 pracowników) nie posiadało cyberubezpieczenia w 2021 r. z powodu zbyt wysokiej ceny, natomiast 29% zrezygnowało z posiadanej polisy w ramach cięcia kosztów.
Najmniejsze firmy były najbardziej eksponowane na rosnące koszta – cyberubezpieczenie miało tylko 21% mikroprzedsiębiorstw (1–9 pracowników), 40,1% małych (10–49) i 54,3% średnich (50–249).
– Przy ścieśnionych budżetach i niemożności obniżenia kosztów składek przez ubezpieczycieli, rosnące koszta będą wielkim problemem hamującym rozwój cyberubezpieczycieli – komentuje Ben Carey-Evans, analityk ubezpieczeniowy w Global Data. – Firmy i konsumenci dotkliwie odczuwają kryzys kosztów życia. Wobec niebotycznie wysokich cen paliw i energii konsumentom pozostaje na wydatki mniejszy przychód rozporządzalny. Global Data spodziewa się, że liczba firm rezygnujących ze swoich polis cyber może w tym roku tylko wzrosnąć.
Wojna w Ukrainie i kontynuowanie pracy zdalnej podniosły poziom cyberryzyka dla firm w Wielkiej Brytanii, więc ubezpieczyciele nie mogą odpowiedzieć na kryzys kosztów życia obniżeniem składek.
Według raportu Global Data na temat cyberbezpieczeństwa, niezbędne będą innowacje dla przeciwdziałania stale ewoluującym cyberzagrożeniom, do których zaliczają się skutki rosyjsko-ukraińskiego konfliktu. Global Data szacuje, że światowa branża cyberbezpieczeństwa będzie rosnąć w tempie 9,5% skumulowanej rocznej stopy wzrostu, ze 125,5 mld dol. w 2020 r. do 198 mld dol. w 2025 r.
– Nikt, nawet sami dostawcy ochrony, nie jest zabezpieczony przed atakiem. Dzisiejszy świat, stale podłączony do internetu, oferuje cybernapastnikom niezliczone możliwości szkodzenia państwom, organizacjom i poszczególnym osobom. Skomplikowane środowisko geopoliczne, którego problemy zaostrzyła pandemia, a od lutego 2022 r. wojna, stanowi dla cybernapastników pole gry, które aktywnie eksploatują, mając na nim przewagę – mówi David Bicknell, analityk tematyczny w Global Data.
Najważniejsi urzędnicy do spraw cyberbezpieczeństwa w administracji amerykańskiej ostrzegli ostatnio, że coraz częstsze cyberataki są „nową normalnością” dla firm i ludzi. – Mówiąc bez ogródek – sprawy mają się źle i w najbliższej przyszłości lepiej nie będzie – podsumował Bicknell.
AC