Czerwcowy barometr cen OC Ubea mocno w górę

0
235

Z obliczeń wykonanych przez ekspertów Ubea wynika, że w skali roku przeciętna polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oferowana w czerwcu 2022 r. przez internetową porównywarkę podrożała o 7,6%. Jednocześnie poziom stawek OC ppm. w szóstym miesiącu roku wzrósł o 4,5% względem maja 2022 r.

Po podsumowaniu wyników kalkulacji składek OC ppm. okazało się, że majowy spadek średniego kosztu obowiązkowej polisy był jednorazowym odchyleniem, a nie zapowiedzią spadkowego trendu. W czerwcu odnotowano bowiem średnią na poziomie 1289 zł, wobec 1234 zł w maju oraz 1270 zł w kwietniu. Był to drugi najwyższy wynik z ostatnich 12 miesięcy.

Eksperci Ubea zauważają, że w czerwcu wzrosły składki wszystkich badanych polis OC ppm. – nie tylko tych najtańszych. W ujęciu rocznym (czerwiec 2021 – czerwiec 2022 r.) obowiązkowe ubezpieczenia podrożały o 7,6%. Oznacza to możliwość częściowego zrekompensowania wpływu inflacji.

– Dane KNF z I kw. 2022 r. sugerują jednak, że w celu zachowania dotychczasowej zyskowności polis OC ubezpieczyciele muszą szybciej podnosić składki – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.

(AM, źródło: Ubea)