Czym jest ubezpieczenie szkolne i czemu warto za nie płacić… więcej?

0
935

Sezon wakacyjny i początek roku szkolnego to czas ubezpieczeń NNW szkolnych. Obok ubezpieczeń turystycznych to najbardziej sezonowa oferta, gdzie kulminacja sprzedaży przypada na wrzesień i październik.

Tysiące rodziców na pierwszym zebraniu w szkole swoich pociech otrzymuje ofertę ubezpieczenia NNW na nowy rok szkolny, często bez dokładnej informacji, co ona zawiera i jaki poziom ochrony dla ich dziecka gwarantuje. Najczęściej wybierany jest przez nich jeden z niższych pakietów, zwłaszcza jeśli jest to oferta grupowa.

Polisa szkolna NNW ma zapewnić rodzinie dziecka, ale też samemu dziecku, wsparcie finansowe w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń, najczęściej wskutek nieszczęśliwego wypadku. Do najczęstszych zaliczamy tu złamania, skręcenia czy oparzenia. Polisy możemy kupić w formie indywidualnej lub jako ubezpieczenie grupowe, np. w szkole, przedszkolu czy na uczelni.

Wysokość składki a ochrona

Dziś ubezpieczenia szkolne posiada w Polsce kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych, a same oferty wycenione są od dwudziestu kilku złotych do blisko trzystu złotych za rok ochrony.

I tu pojawia się pytanie – jaką realną ochronę oferują najtańsze pakiety? Odpowiedź jest dość prosta – adekwatną do wysokości składki.

Czyli płacąc 30 czy 40 zł za roczną polisę, nie powinniśmy oczekiwać wysokich świadczeń za złamanie, poparzenie czy uszczerbek na zdrowiu.

Oczywiście, lepsza nawet niska ochrona niż żadna, ale… No właśnie, ale! Jeśli średniej wielkości zakupy w dowolnym sklepie spożywczym kosztują powyżej 100 zł, to może jednak warto zadać sobie pytanie, czy kwota 30 zł za rok zapewni naszemu dziecku właściwą ochronę?

Wybrać mądrze

W mojej ocenie warto też zastanowić się nad tym, jaki zakres ma dana oferta, na jakie ryzyka położony jest główny akcent, za jakie zdarzenia są najwyższe świadczenia. Krótko mówiąc – wybrać mądrze.

Warto poświęcić chwilę i przed podjęciem decyzji przeanalizować różne opcje, porównać wysokości świadczeń, zakres ochrony i oferowane warunki. W końcu kupujemy polisę, która ma zapewnić wsparcie, gdyby coś stało się naszemu dziecku.

I kolejne pytanie – czy to naprawdę działa? Otóż tak, działa!

Roszczenia odrzucone

Oczywiście są roszczenia, które są przez ubezpieczycieli odrzucane. Wynika to z wielu czynników, najczęściej jednak z nieznajomości oferty czy wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa, czyli nieznajomości produktu, za który zapłaciliśmy. Kupowaliśmy szybko, bez zastanowienia, bo tak wybrali inni rodzice. A przecież nie musieliśmy tak robić.

Należy jednak pamiętać, że odrzucone roszczenia stanowią zaledwie niewielki procent w porównaniu z rozpatrzonymi pozytywnie i wypłacanymi.

Ubezpieczenie indywidualne

Jeśli oferta grupowa nie jest dla nas atrakcyjna czy też nie zaspokaja naszych potrzeb, zawsze można kupić takie ubezpieczenie indywidualnie. Ubezpieczenie szkolne w Signal Iduna kupić można wygodnie online w zaledwie kilka minut.

W ubiegłym roku w Signal Iduna z tytułu roszczeń w ubezpieczeniach szkolnych wypłaciliśmy blisko 2,8 mln zł.

I – jako przykład – dokładny opis jednego ze zdarzeń:

Zgłoszenie świadczenia z tytułu upadku na rowerze, w wyniku którego ubezpieczony doznał urazu skrętnego stawu kolanowego. Uraz spowodował zerwanie więzadła krzyżowo-przedniego (ACL) kolana.

Ubezpieczony: chłopiec 15 lat, ochrona ubezpieczeniowa od października 2020 roku.

Wypłacona łączna kwota 12 950 zł z tytułu urazu skrętnego stawu kolanowego, pobytu w szpitalu oraz refundacji kosztów leczenia i rehabilitacji.

Składka za polisę wyniosła 239 zł za rok ochrony.

A to tylko jedno z tysięcy zgłoszonych do Signal Iduna roszczeń.

Do większych i mniejszych wypadków dochodzi codziennie. Takie sytuacje po prostu się zdarzają i najczęściej nie mamy na nie żadnego wpływu, właśnie dlatego warto mieć w zanadrzu dobrze dobraną ochronę ubezpieczeniową.

I takiej dobrej, przemyślanej ochrony Państwu, Państwa dzieciom i sobie życzę.

A jeśli jeszcze nie znacie oferty Signal Iduna, zapraszam do kontaktu i rozmowy o wspólnych możliwościach!

Wojciech Soliński
dyrektor Biura Sprzedaży Ubezpieczeń
wojciech.solinski@signal-iduna.pl
tel. 660 695 034