Po nieco ponad pół roku przerwy Dagmara Wieczorek-Bartczak wraca do instytucji państwowej działającej w sektorze finansowym. 26 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił, że była wiceprzewodnicząca Komisji Nadzoru Finansowego została powołana przez jego Radę na stanowisko członka zarządu, z mocą od 1 lutego. Jednym z jej głównych zadań będzie przygotowanie BFG do pełnienia roli organu przymusowej restrukturyzacji dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
Nominacja Dagmary Wieczorek-Bartczak ma związek z mandatem do tworzenia organu przymusowej restrukturyzacji dla zakładów ubezpieczeń, jaki pod koniec ubiegłego roku powierzył BFG Komitet Stabilności Finansowej. To z kolei efekt rozpoczęcia przez Komisję Europejską prac nad dyrektywą w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zakładów ubezpieczeń/reasekuracji (IRRD). Osobą odpowiedzialną za koordynację i prowadzenie działań przygotowawczych w tym zakresie będzie Dagmara Wieczorek-Bartczak.
– Bardzo się cieszę, że tak uznana specjalistka z obszaru ubezpieczeń dołącza do BFG, by tworzyć z nami organ resolution dla sektora ubezpieczeń. Powierzenie przez KSF tego zadania Funduszowi ma głęboki sens, gdyż pozwala uniknąć tworzenia nowej instytucji, a jednocześnie BFG może wykorzystać dotychczasowe doświadczenia z zakresu przymusowej restrukturyzacji banków. Jednocześnie Fundusz staje się jeszcze istotniejszą częścią sieci bezpieczeństwa finansowego Polski, gdyż obok banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, domów maklerskich i centralnego kontrpartnera (KDPW-CCP) zakres naszej działalności będzie obejmował także sektor ubezpieczeń – mówi prezes zarządu BFG Piotr Tomaszewski.
– Prace nad nową unijną dyrektywą, która wprowadza narzędzie przymusowej restrukturyzacji w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń, są na dość wczesnym etapie, jednak ze względu na już widoczne bardzo ogólne zapisy dyrektywy, dające możliwości tworzenia modeli działania organu resolution dopasowanego do rynku danego kraju członkowskiego, warto już teraz zacząć przygotowania, aby rozwiązania, które zaimplementujemy do polskiego porządku prawnego były zarówno dostosowane do celów restrukturyzacji, jak i najefektywniejsze dla branży. Kluczowa dla tego projektu będzie dobra współpraca z nadzorem i ubezpieczycielami – dodała Dagmara Wieczorek-Bartczak.
O co chodzi w Dyrektywie IRRD?
Celem planowanej przez KE dyrektywy w sprawie naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji ubezpieczycieli oraz reasekuratorów jest zapewnienie lepszego przygotowania zakładów i odpowiednich organów w Unii Europejskiej na przypadki wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Regulacja wprowadzi nową usystematyzowaną procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, która w założeniu ma lepiej chronić zarówno ubezpieczających, jak i gospodarkę realną, system finansowy, a w ostatecznym rozrachunku – podatników. Z kolei organy krajowe mają dysponować lepszymi narzędziami na wypadek niewypłacalności zakładu ubezpieczeń.
Dzięki ustanowieniu kolegiów ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji odpowiednie podmioty sprawujące nadzór i organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji będą mogły podejmować na czas skoordynowane działania w celu rozwiązania problemów powstających w obrębie transgranicznych grup ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, zapewniając możliwie najlepsze skutki dla ubezpieczających i całej gospodarki.
Specjalistka od ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem
Przed dołączeniem do BFG Dagmara Wieczorek-Bartczak przez rok i 8 miesięcy (od 20 grudnia 2019 r. do 20 lipca 2021 r.) była zastępczynią przewodniczącego KNF, odpowiadając w Urzędzie Komisji za nadzór nad sektorem ubezpieczeń. Była zaangażowana m.in. w prace nad interwencją produktową nadzoru na rynku polis z UFK. Została odwołana z zajmowanego stanowiska po wcześniejszym złożeniu rezygnacji motywowanej względami osobistymi. Według ustaleń „Pulsu Biznesu” powodem rezygnacji Dagmary Wieczorek-Bartczak były zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli. Ta bowiem uznała, że wiceprzewodnicząca KNF ma nieodpowiednie wykształcenie. Przewodniczący Komisji Jacek Jastrzębski miał nie podzielać tych zastrzeżeń i chciał, aby Dagmara Wieczorek-Bartczak pozostała na stanowisku. Ta jednak podtrzymała swoją decyzję o rezygnacji.
Biogram
Dagmara Wieczorek-Bartczak posiada blisko 25-letni staż pracy w organie nadzoru finansowego. Przed objęciem funkcji zastępcy przewodniczącego KNF pełniła obowiązki dyrektora zarządzającego Pionem Nadzoru Ubezpieczeniowego. Zdobyła też doświadczenie w sektorze prywatnym, pracując przez kilkanaście miesięcy w firmie doradczej EY. Od października 2020 roku zasiadała z ramienia nadzoru w Radzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jest absolwentką Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów na SGH z zarządzania ryzykiem w instytucjach finansowych.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl