WTW: Bezprecedensowy boom na energię odnawialną napędza strategie transformacji

0
293

Wraz z coraz szybszym rozwojem sektora energii odnawialnej firmy nasilają starania, by przechodzić na rozwiązania niskoemisyjne. Również tempo wzrostu stwarza znaczne zapotrzebowanie na budowanie odporności wobec zmian klimatu – sugeruje raport „Renewable Energy Market Review” autorstwa WTW.

Dokument odnotowuje stabilizację rynku ubezpieczeń w branży odnawialnych źródeł energii przy niskim lub średnim, jednocyfrowym wzroście cen przewidywanym w 2022 roku. Niektóre z kluczowych wyzwań, jakim musi stawić czoła rynek ubezpieczeń OZE, to między innymi starzejące się aktywa, obsługa i konserwacja oraz części zamienne, ryzyko klęsk żywiołowych, doświadczenie wykonawców, zobowiązania kredytodawców, tempo zmian technologicznych oraz ryzyko zakłóceń w łańcuchach dostaw związanych z Covid-19.

– Branża energii odnawialnej przekształca się w tempie, za którym może być ciężko nadążyć – wskazuje Graham Knight, szef globalnego działu zasobów naturalnych Willis Towers Watson. – Świadczy o tym bezprecedensowy przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych – nawet powyżej rekordu z zeszłego roku – jak również rosnące zainteresowanie ubezpieczycieli morską energetyką wiatrową i wodorem, gdzie dostępne są synergie w zakresie strategii środowiskowych i technologicznych. W tym niezwykle złożonym i błyskawicznie się zmieniającym otoczeniu bardzo ważne jest, by organizacje z tego sektora rozumiały, jak zarządzać nie tylko tempem wzrostu, ale również pojawiającymi się zagrożeniami, takimi jak kwestie związane z łańcuchem dostaw.

– Oczekuje się, że w 2022 roku ustabilizują się stawki ubezpieczeniowe na rynku energetyki odnawialnej. Jednak dużym wyzwaniem dla klientów z tego bardzo dynamicznie rozwijającego się sektora pozostaje sprawne zarządzanie nowymi ryzykami, na przykład ryzykiem związanym z przerwaniem łańcucha dostaw – mówi Wojciech Woźnica, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych i head of natural resources Willis Towers Watson Polska.

(AM, źródło: WTW)