Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie szyb

0
862

Pęknięta lub zbita szyba w samochodzie zawsze jest bardzo kłopotliwa. Tym bardziej że obowiązkowe OC nie uwzględnia organizacji pomocy oraz pokrycia kosztów w razie stłuczenia tego elementu pojazdu. Jak zatem ubezpieczyć szyby? 

Koszty związane z wymianą szyby na nową mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wynika to z tego, że cena ta jest uzależniona między innymi od takich parametrów, jak:

  • rodzaj szyby – najdroższe są szyby czołowe, 
  • model auta – im droższa marka czy model, tym droższe części, 
  • dostępności części – mała liczba części pasujących do danego modelu auta sprawia, że ich ceny rosną. 

Zdarza się, że szyba wymaga jedynie naprawy – nie trzeba jej wymieniać na nową, bowiem pojawił się na niej tylko odprysk. Takie rozwiązanie może wydawać się korzystniejsze nie tylko z uwagi na koszty, ale także czas. 

Naprawę szyby laminowanej możemy zaplanować, jeśli odprysk: 

  • nie znajduje się na wysokości wzroku kierowcy, 
  • jest niewielki (ma mniej niż 24 mm), 
  • znajduje się w odległości 10 cm od krawędzi szyby, 
  • znajduje się na zewnętrznej części szyby. 

Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych? 

Ubezpieczenie szyb samochodowych to produkt, który jest zazwyczaj oferowany jako dodatek do polisy OC. Na przykład ubezpieczenie komunikacyjne wykupione w tzw. wariancie rozszerzonym w ERGO Hestii daje więcej możliwości niż standardowe obowiązkowe ubezpieczenie OC. Produkt ma dwa rozszerzone warianty, w których jest uwzględnione ubezpieczenie szyb. Ochroną objęte są takie elementy, jak szyba czołowa, szyba tylna, szyby boczne, szyba panoramiczna. 

Warto podkreślić, że ubezpieczenie szyb działa w formule all risk. Oznacza to, że możemy otrzymać odszkodowanie bez względu na przyczynę uszkodzenia szyby. Z ochrony włączone są jedynie konkretne przypadki, które są szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

W przypadku uszkodzeń dotyczących szyby czołowej należy jednak wziąć pod uwagę udział własny osoby ubezpieczonej w pokryciu kosztów szkody – zazwyczaj jest to około 50–100 zł. 

Ubezpieczenie szyb w samochodzie – dodatkowe korzyści 

Posiadając rozszerzone ubezpieczenie OC, poza ubezpieczeniem szyb i możliwością holowania naszego pojazdu możemy liczyć na dodatkowe udogodnienia. Między innymi jest to Telefoniczny Asystent Prawny (TAP) – dostępny w wariantach II i III. Dzięki TAP będziemy mogli otrzymać pomoc prawną w sprawach związanych z naszym pojazdem czy z zasadami ruchu drogowego. Otrzymamy także pomoc przy sporządzaniu dokumentów sprzedaży auta lub przerejestrowania pojazdu. Ponadto otrzymujemy ochronę utraty zniżki – dostępną w wariancie III. Dzięki niej nasza zniżka na ubezpieczenie nie zostanie naruszona w razie wystąpienia szkody. W wariancie trzecim dostępna jest również organizacja pojazdu zastępczego dla nas i osoby poszkodowanej. 

(KS, źródło: ERGO Hestia)