Dziesięć uzdrowisk w finale konkursu Eko Hestia SPA

0
288

Wyłoniono finalistów V edycji konkursu Eko Hestia SPA. Do rywalizacji o nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł zakwalifikowano 10 uzdrowisk w różnych rejonach Polski. Wszyscy finaliści otrzymają bezpłatne ubezpieczenia od szkód środowiskowych.

Wśród uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału znalazło się 10 miejscowości: Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Bystrzyca Kłodzka i Duszniki-Zdrój (woj. dolnośląskie), Rabka-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie), Dębica i Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie), Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie) oraz Augustów (woj. podlaskie).

– Konkurs Eko Hestia SPA, zwłaszcza w tak wyjątkowym roku naznaczonym pandemią, ma dla nas szczególne znaczenie. Cieszę się, że – dzięki wsparciu Grupy Ergo Hestia – jest on kontynuowany nawet w takich okolicznościach – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. – Co roku polskie uzdrowiska mogą się pochwalić najciekawszymi pomysłami i nowatorskimi rozwiązaniami proekologicznymi. Pięć dotychczasowych edycji pozwoliło nam wspólnie z pomysłodawcą i fundatorem nagrody stworzyć uniwersalny katalog dobrych praktyk, godnych naśladowania przez wszystkie samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju – dodaje.

– Polskie miejscowości uzdrowiskowe podejmują coraz więcej działań na rzecz ochrony środowiska. Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, instalacje solarne i fotowoltaiczne czy całkowite zelektryfikowanie transportu miejskiego to tylko przykłady inicjatyw, które zostały zrealizowane w ciągu ostatnich lat. Z roku na rok tego typu rozwiązań jest coraz więcej. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać uzdrowiska w rozwoju ich proekologicznych inwestycji, nie tylko finansowo, ale też zapewniając odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na wypadek szkód środowiskowych – komentuje Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Ergo Hestii.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu.

Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest Ergo Hestia. W tym roku poza nagrodą główną w wysokości 100 tys. zł wszystkie 10 uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału, otrzyma ubezpieczenie EKO Hestia.

(AM, źródło: Ergo Hestia)