EIOPA: Ryzyko makroekonomiczne i ryzyko rynkowe głównymi zagrożeniami dla ubezpieczycieli

0
477

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował 15 maja tablicę wskaźników ryzyka Solvency II opartą na danych z czwartego kwartału 2022 r. Wynika z niej, że głównymi zagrożeniami dla europejskiego sektora ubezpieczeniowego są obecnie ryzyka: makroekonomiczne i rynkowe. Pozostałe kategorie ryzyka kształtują się na średnim poziomie.

Ryzyka związane z otoczeniem makroekonomicznym są nadal najistotniejszym zagrożeniem dla sektora ubezpieczeniowego. Podczas gdy prognozy wzrostu światowego PKB nieznacznie wzrosły, a bezrobocie pozostaje niskie, prognozowane ceny konsumpcyjne mieszczą się w wyższym przedziale niż w poprzednich ocenach. Pogorszyła się równowaga fiskalna. Luka kredytowa do PKB nieznacznie wzrosła, a banki centralne nadal zacieśniają politykę pieniężną.

Z kolei istotność ryzyk rynkowych wynika w głównej mierze ze zwiększonej zmienności na rynkach obligacji i akcji. Względna ekspozycja ubezpieczycieli na obligacje, akcje i nieruchomości pozostaje jednak w dużej mierze niezmieniona. EIOPA zauważyła także wzrost ryzyka płynności i finansowania. Zasoby gotówki i aktywów płynnych ubezpieczycieli spadły w ostatnim kwartale 2022 r., podczas gdy wskaźniki rezygnacji wzrosły.

Ryzyka rentowności i wypłacalności pozostają na średnim poziomie. Ubezpieczyciele na życie odnotowali wzrost swojego współczynnika SCR, podczas gdy ten wskaźnik dla sektora non-life odnotował nieznaczny spadek. Wzrosła rentowność zarówno aktywów, jak i składek. Na średnim poziomie plasują się również ryzyka wzajemnych powiązań i nierównowagi. 

(AM, źródło: EIOPA)