EIOPA: Ryzyko rynkowe kluczowe dla ubezpieczycieli na początku roku

0
696

Narażenie ubezpieczycieli na ryzyko rynkowe jest obecnie na wysokim poziomie i stanowi główny problem dla sektora. Z kolei zagrożenia makro i cyfrowe są nadal istotne, ale spadły do średniego poziomu – wynika z najnowszej analizy ryzyka ubezpieczeniowego, opublikowanej przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

W ocenie ekspertów EIOPA ryzyko rynkowe pozostaje istotne ze względu na zwiększoną zmienność na rynkach obligacji i dalszy spadek cen nieruchomości komercyjnych. Choć w sektorze ubezpieczeń utrzymują się ryzyka makro, to istnieje tendencja spadkowa, przede wszystkim ze względu na obniżenie prognozowanej inflacji. Ryzyko kredytowe utrzymuje się na średnim poziomie i nie widać znaczących zmian.  

Ryzyko płynności i finansowania pozostaje na średnim poziomie, a tendencja wzrostowa wynika częściowo z niskiej emisji obligacji katastroficznych w III kwartale 2023 r. Mediana rozkładu środków pieniężnych ubezpieczycieli nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na średnim poziomie kształtuje się także ryzyko rentowności i wypłacalności: mediana współczynnika SCR dla zakładów ubezpieczeń non-life wykazała wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem, natomiast rozkład dla zakładów ubezpieczeń na życie pozostał w dużej mierze niezmieniony.

Ryzyko powiązań i braku równowagi oraz ryzyko ubezpieczeniowe również utrzymują się na stabilnym średnim poziomie, podobnie jak ryzyko ESG. Średnia ekspozycja ubezpieczycieli na aktywa istotne dla klimatu oscyluje wokół 3,3% wszystkich aktywów, podczas gdy inwestycje zakładów w zielone obligacje utrzymują się na stałym poziomie około 7% wszystkich takich walorów pozostających w obrocie.

Ryzyka cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa spadły do średniego poziomu. EIOPA zastrzega jednak, że oceny dotyczące przyszłości wskazują na wzrost tej kategorii ryzyka w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Na negatywne nastroje dotyczące ryzyka cyber wskazuje również wzrost obaw dotyczących tego zagrożenia w IV kwartale 2023 r.

Analiza ryzyka ubezpieczeniowego, oparta na danych Solvency II, podsumowuje główne zagrożenia i słabe punkty w sektorze ubezpieczeń Unii Europejskiej za pomocą zestawu wskaźników ryzyka na trzeci kwartał 2023 r. i na koniec 2022 r. Dane opierają się na stabilności finansowej i sprawozdawczości ostrożnościowej zebranej od 92 grup ubezpieczeniowych i 2175 zakładów ubezpieczeń. Uzupełnieniem informacji Solvency II są dane rynkowe z datą graniczną na koniec grudnia 2023 roku.

(AM, źródło: EIOPA)