EIOPA: Trzy główne priorytety w ramach konwergencji nadzorczej

0
431

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował 1 lutego swój plan konwergencji nadzorczej na 2023 r.

Zgodnie z mandatem EIOPA dotyczącym budowania wspólnej kultury nadzorczej i spójnych praktyk nadzorczych w Unii Europejskiej, w planie określono trzy główne priorytety mające na celu zwiększenie konwergencji nadzorczej w obecnym roku. Są to:

  1. wdrożenie wspólnej kultury nadzorczej i rozwój narzędzi konwergencji nadzorczej,
  2. zagrożenia dla rynku wewnętrznego i równych warunków działania,
  3. nadzór nad pojawiającymi się zagrożeniami.

W obszarze wspólnej kultury nadzorczej EIOPA będzie między innymi kontynuować prace m.in. nad ramami oceny ryzyka i stosowaniem zasady proporcjonalności, nadzorczymi ocenami ryzyka prowadzenia działalności oraz podejściem nadzorczym do ryzyka dla zrównoważonego rozwoju.

W celu zachowania spójności na rynku wewnętrznym UE EIOPA będzie nadal koncentrować się na konwergencji praktyk nadzorczych, promując badania porównawcze modeli wewnętrznych i rozwiązując problem braku konwergencji w sposobie, w jaki właściwe organy krajowe traktują zakłady reasekuracji z siedzibą główną w państwach trzecich.

Mając na uwadze pojawiające się zagrożenia, urząd uwzględnił również w swoich priorytetach wdrożenie nowego rozporządzenia w sprawie cyfrowej odporności operacyjnej (DORA), w którym konwergencja nadzorcza będzie miała kluczowe znaczenie. EIOPA będzie również dalej analizować praktyki związane z cyberbezpieczeństwem, w szczególności dostęp do ochrony cybernetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto urząd opracuje narzędzia konwergencji nadzorczej, aby wspierać właściwe organy krajowe w przeprowadzaniu analizy cyfrowego modelu biznesowego.

Dzięki budowaniu silnej i sprawiedliwej kultury nadzoru plan powinien również przyczynić się do lepszej ochrony ubezpieczających i równego traktowania konsumentów na całym rynku wewnętrznym UE.

(AM, źródło: EIOPA)