Ergo Hestia: Polskie uzdrowiska po raz piąty powalczą w konkursie Eko Hestia Spa

0
205

Rusza piąta edycja konkursu Eko Hestia Spa. W najnowszej odsłonie rywalizacji polskich uzdrowisk oceniane będą eko-inicjatywy zrealizowane w latach 2014–2019.

Ufundowana przez Ergo Hestię główna nagroda konkursowa wynosi, jak co roku, 100 tys. zł. Zwycięskie uzdrowisko przeznaczy ją na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Przyznane będą też 3 wyróżnienia w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

Już piąty rok z rzędu konsekwentnie przyznajemy nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Grupy Ergo Hestia. – Jesteśmy jedynym w Polsce towarzystwem ubezpieczeń, którego główna siedziba jest zlokalizowana w uzdrowisku, dlatego idea zrównoważonego rozwoju jest nam bliska od początku naszej działalności. A ten konkurs to naturalna konsekwencja naszych dotychczasowych działań w sferze ochrony środowiska i ekologii – podkreśla.

W czterech poprzednich edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 24 uzdrowiska. W 2016 r. laureatem nagrody głównej był Uniejów, w następnym roku zdobyło ją Busko-Zdrój, w roku 2018 – Inowrocław, a rok temu zwycięzcą został Lądek-Zdrój. Dotychczasowi laureaci nie mogą startować w konkursie. Pozostałe miejscowości uzdrowiskowe mogą się zgłaszać do końca kwietnia.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu Eko Hestia Spa jest największa polska organizacja zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. – Główną ideą jest wskazywanie najlepszych pomysłów dotyczących ochrony środowiska oraz nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. To właśnie polskie uzdrowiska często są pionierami takich nowatorskich działań – mówi dr Jan Golba, prezes SGU RP.

Rozstrzygnięcie V edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2020 roku. Organizatorzy planują też z tej okazji wydanie specjalnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, w którym znajdą się uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.

(AM, źródło: Ergo Hestia)