EXPO 2020. Marhaba oznacza witaj

0
243

Dubaj z wielkim rozmachem przygotował niepowtarzalne wydarzenie światowej rangi – EXPO 2020 (ze względu na pandemię przesunięte na 2021 r.). Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się 1 października 2021 r. i potrwa do 31 marca 2022 r.

Po raz pierwszy ekspozycja ma miejsce na Bliskim Wschodzie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Organizatorzy przewidują, że wystawę odwiedzi ok. 20 mln zainteresowanych. Motywem przewodnim jest hasło: „Łącząc umysły – tworzymy przyszłość”.

Wystawa EXPO podzielona jest na trzy sektory, w których prezentują się 192 kraje. Te sektory to:

  • MOBILITY DISTRICT. Nieograniczone połączenia, które napędzają postęp ludzkości. Łącząc się z ludźmi, rozumiemy różne kultury, wymieniamy się wiedzą i pomysłami.
  • OPPORTUNITY DISTRICT. Jedna osoba może być kluczem do odblokowania miliardów możliwości, które mogą pomóc jednostkom i społeczeństwu w tworzeniu lepszego rynku. Poznaj ludzi na całym świecie, którzy przekształcają marzenia i aspiracje w rzeczywistość jutra.
  • SUSTAINABILITY DISTRICT. Zrównoważona ścieżka ku przyszłości, w której wszyscy żyjemy. Równowaga z naszą planetą Ziemią, łączymy siły, aby chronić i zachować otaczający nasz świat.

Polska prezentuje się we własnym pawilonie wystawienniczym o powierzchni ponad 2 tys. mkw. w części MOBILITY DISTRICT z hasłem: „Poland. Creativity inspired by nature – Polska kreatywność inspirowana naturą”.Celem obecności Polski na wystawie jest przede wszystkim promocja gospodarki i rodzimego biznesu.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w targach weźmie udział 2500 polskich firm, z tego ok. 200 podmiotów z największym potencjałem eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu.

Stowarzyszenie Eksporterów Polskich pozytywnie ocenia udział Polski w EXPO 2020, upatrując w tym dywersyfikację i otwarcie na nowe rynki oraz szanse na ożywienie relacji gospodarczych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i krajami w Zatoce Perskiej.

Eksport w czasie pandemii? Nadzwyczaj dobry

Według danych GUS za okres od stycznia do lipca 2021 r. eksport ogółem wyniósł 160,2 mld euro, co stanowi wartość o 21,9% wyższą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W bieżącym roku głównym partnerem handlowym nadal pozostają Niemcy. Eksport do Niemiec osiągnął wartość 45,9 mld euro i był o 22,5% wyższy niż przed rokiem. Wzrosły również wyniki eksportowe do Włoch o 39,2%, do Francji o 26,9% i Hiszpanii o 25,5%.

Pierwszym państwem z regionu Zatoki Perskiej, które nawiązało stosunki dyplomatyczne z Polską już w 1963 r., był Kuwejt. Eksport do tego kraju systematycznie wzrasta, a główną pozycję stanowią artykuły rolno-spożywcze.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są drugim – po Arabii Saudyjskiej – największym partnerem w handlu Polski z krajami Zatoki oraz pierwszym – pod względem wartości polskiego eksportu.

Według danych GUS za okres styczeń–sierpień 2021 r. w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln dol. (wzrost o 16% w porównaniu z ośmioma miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln dol. (wzrost o 8,5%).

Dla eksporterów nawiązujących współpracę z ZEA informacje z rynku ubezpieczeń są pozytywne, co oznacza, że wszyscy ubezpieczyciele specjalizujący się w ubezpieczeniach eksportowych gotowi są objąć ochroną należności z odroczonym terminem płatności. Wielu z nich wysoko ocenia dotychczasową współpracę zwłaszcza ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Niektórzy posiadają specjalny departament oceny ryzyka w Dubaju.

Dlaczego warto tam być

Wracając do EXPO, polski pawilon wyróżnia się drewnianą fasadą, a centralnym punktem jest Polski Stół, symbolizujący naszą gościnność, składający się z 120 modułów z polskiego drewna. Oby nasze bogactwo narodowe, jakim są lasy, nie stało się przedmiotem eksportu do krajów Bliskiego Wschodu, gdzie drewno jest dobrem luksusowym.

Jak wynika z danych GUS, wzrost eksportu we wspomnianym okresie dotyczył głównie paliw mineralnych, smarów, olejów, tłuszczy i naszych zasobów naturalnych, a nie nowoczesnych technologii.

EXPO 2020 to przede wszystkim spotkania biznesowe. Organizator przygotował sale konferencyjne i apartamenty w kilku kompleksach z przeznaczeniem na warsztaty, seminaria i uroczyste kolacje, które mogą pomieścić nawet do 20 tys. osób.

Targi EXPO 2020 polecam wszystkim odwiedzającym Dubaj. Na wspaniale i z dużym rozmachem przygotowanych wystawach odwiedzający mogą poznać kulturę prezentujących się państw poprzez pokazy multimedialne, koncerty, a także skosztować kuchni całego świata.

Wszystkie informacje o wystawie zawarte są na stronie www.expo2020dubai.com i specjalnie przygotowanej aplikacji na smartfony, która poprowadzi przez meandry EXPO 2020. A osoby, które nie mogą przeżyć osobiście tego wydarzenia, zachęcam do odkrywania wystawy poprzez wirtualną podróż virtualexpodubai.com.

Iwona Frydryszek
prokurent, dyrektor Biura Regionalnego w Bydgoszczy, PWS Konstanta