Fearless Together #empower your career in finance, czyli siła kobiet w finansach

0
371

Program Fearless Together #empower your career in finance oficjalnie zakończył się 17 października podczas spotkania zorganizowanego w Centrum Inwestycyjnym State Street Global Advisors w Krakowie. Wydarzenie to było nie tylko okazją do podsumowania ponad półrocznej współpracy, ale także szansą dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt, by wspólnie świętować sukcesy osiągnięte w ramach tej inicjatywy.

W spotkaniu wzięły udział uczestniczki projektu oraz instytucje zaangażowane w jego realizację. Inicjatorem i fundatorem programu była firma State Street Global Advisors Polska, a wykonawcami Fundacja Mamo Pracuj oraz partner merytoryczny CFA Society Poland. Beneficjentki projektu to 12 kobiet z Ukrainy oraz 12 z Polski, których celem jest rozwój i rozpoczęcie lub kontynuacja kariery w finansach.

Inauguracja projektu miała miejsce 8 marca 2023 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podczas dziewiątej edycji wydarzenia Ring the Bell for Gender Equality. Szerszej publiczności zaprezentowano wówczas replikę rzeźby Nieustraszonej Dziewczynki (Fearless Girl) autorstwa Kristen Visbal. Dzieło to, uosabiające istotne w życiu zawodowym wartości, takie jak odwaga, odporność i determinacja, stanowi inspirację dla całej inicjatywy.

– Edukacja ekonomiczna to pięta achillesowa polskiego systemu kształcenia. Jako społeczeństwo nie rozumiemy ekonomii i nie potrafimy zarządzać finansami. Dlatego każdy projekt edukacyjny dotyczący szeroko pojętych finansów jest obecnie tak ważny w kontekście nowych kompetencji. Lepiej wyedukowane pod kątem finansowym społeczeństwo przekłada się na zmniejszenie nierówności, racjonalność w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych, a także na więcej kobiet na wysoko wykwalifikowanym rynku pracy. Fearless Together jest tego najlepszym przykładem – mówimy tutaj o kompleksowym uzupełnieniu wiedzy finansowej, inwestycyjnej i biznesowej, które można by porównać do najlepszych studiów podyplomowych na rynku. Tworząc ten projekt, zaangażowaliśmy wielu świetnych ekspertów, dzięki czemu powstał niezwykle wartościowy produkt dla młodych profesjonalistek, i to w 100% bezpłatny – mówi prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland.

Intensywne szkolenia

Celem programu było kompleksowe wsparcie rozwoju zawodowego grupy młodych specjalistek. Przez siedem miesięcy beneficjentki wzięły udział w profesjonalnych szkoleniach finansowych, a także mogły skorzystać ze wsparcia mentorskiego, psychologicznego oraz z indywidualnych konsultacji związanych z rozwojem kariery. Uczestniczyły m.in. w 96 godzinach szkoleń zorganizowanych w ramach specjalistycznego, intensywnego kursu finansowego, przygotowanego i zrealizowanego na potrzeby projektu przez CFA Society Poland. W trakcie odbywały comiesięczne indywidualne konsultacje z języka angielskiego w zakresie komunikacji biznesowej. Zrealizowały także sześcioczęściowy kurs Fundacji Mamo Pracuj „Odważ się na siebie”. Wykonały testy Gallupa, których wyniki skonsultowały z ekspertami, a następnie uczestniczyły w specjalnym webinarze.

– Program „Fearless Together” i współpraca z naszymi partnerami, CFA Poland i Mamo Pracuj, przewyższyły nasze oczekiwania jako sponsora. Informacje zwrotne od mentorów i członków zespołu projektowego pokazują, że było to znakomite doświadczenie rozwojowe dla wszystkich, nie tylko dla uczestniczek. Integracja środowisk biznesowego, naukowego i organizacji pozarządowych wokół wspólnego celu to istotna wartość, którą staramy się wspierać – mówi Aleksandra Sieklucka, dyrektorka zarządzająca State Street Global Advisors w Polsce. – Program był bardzo wymagający i intensywny. Partycypacja we wszystkich elementach projektu była bardzo wysoka, uczestniczki wykazały się ogromną motywacją i wytrwałością, która zasługuje na podziw, zwłaszcza że większość z nich łączyła udział w programie z życiem rodzinnym i zawodowym – dodaje.

Program „szyty na miarę”

Program mentoringowy umożliwił beneficjentkom odbycie serii indywidualnych spotkań z pracownikami State Street Global Advisors Polska i State Street Bank International.

Myślę, że sukces projektu polega na tym, że odpowiedzieliśmy na indywidualne potrzeby uczestniczek. Stworzyliśmy program „szyty na miarę” i umożliwiliśmy kobietom rozwój zawodowy – mówi Justyna Mecenseffi, Vice President, Global Business Intelligence Data Architect, State Street ETFs. – Ogromną rolę odegrali tutaj nasi partnerzy: CFA Society Poland i Fundacja Mamo Pracuj. Zapewnili beneficjentkom konsultacje, które były im potrzebne – m.in. z doradcą zawodowym i z psychologiem. Razem zbudowaliśmy platformę łączącą uczestniczki i pozwalającą im na kontakt z mentorami – dodaje ekspertka.

– Program, który zrealizowaliśmy, wsparł uczestniczki kompleksowo i oprócz wiedzy merytorycznej, stawiał także na rozwój kompetencji miękkich i maksymalne wzmocnienie kobiet zanim zaczną szukać pracy – podsumowuje Joanna Gotfryd, współzałożycielka i prezeska Fundacji Mamo Pracuj.

Integracja i nowe kontakty

W ciągu 7 miesięcy uczestniczki przedsięwzięcia nawiązały liczne kontakty z innymi kobietami biorącymi udział w projekcie oraz z mentorami.

– Uważam, że program był bardzo dobrze zorganizowany, doceniam, że został skierowany także do nas, kobiet z Ukrainy, kiedy znalazłyśmy się w tak trudnej sytuacji życiowej – mówi Olha Sheiko, uczestniczka projektu. – Po raz pierwszy spotkałyśmy się w Krakowie, a dziś kontaktujemy się poprzez grupy na Facebooku oraz Telegramie. Informujemy się m.in. o targach pracy, dodatkowych kursach języka polskiego czy angielskiego. Prowadzimy również networking za pośrednictwem LinkedIn – dodaje.

– Już dziś, na podstawie feedbacku od mentorów i beneficjentek, mogę powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Uczestniczki mają teraz większą wiedzę, pewność siebie i czują się uskrzydlone – mówi Patrycja Kocój, Assistance Vice President State Street Global Advisors.

– W moim życiu pojawiali się liderzy – np. pracodawcy. Oczywiście, byli oni pomocni, ale żaden z nich nie motywował mnie do pracy nad sobą i swoją karierą w taki sposób, w jaki robiła to moja mentorka – mówi Magdalena Komszczyńska, uczestniczka programu Fearless Together #empower your career in finance, która po 5 latach opieki nad dziećmi, chce wrócić na rynek pracy. – Zmotywowała mnie ona m.in. do zbudowania sieci kontaktów na LinkedInie oraz do zaprezentowania się jako ekspertka na tej platformie. Oczywiście prócz tego razem udoskonalałyśmy moje CV. Otrzymałam również wiele cennych rad dotyczących mojej kariery w finansach – dodaje.

Fearless Together #empower your career in finance odniósł sukces. Był wsparciem dla rozwoju karier młodych specjalistek w dziedzinie finansów oraz stanowił inspirację dla kobiet dążących do osiągniecia sukcesu zawodowego.

– Projekt Fearless Together okazał się niezwykłą przygodą i to zarówno dla samych uczestniczek, jak i dla naszej organizacji – podsumowuje Monika Grabek, dyrektorka wykonawcza CFA Society Poland. – Śmiało mogę stwierdzić, że tego typu projekty przyczyniają się do budowania wartości dla wszystkich stron zaangażowanych w ten projekt, poprzez edukację oraz integrację środowiska finansowego na różnych szczeblach kariery. Wierzę również, że Fearless Together zmniejsza nierówności na rynku pracy oraz lukę kompetencyjną pomiędzy mężczyznami i kobietami – podsumowuje.

(AM, źródło: spectrum.pl)