Fiasko fuzji Aon i Willis Towers Watson

0
2563

26 lipca Aon i Willis Towers Watson ogłosiły, że zgodziły się rozwiązać umowę o połączeniu i zakończyć spór sądowy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Skutkiem tego warta 30 mld USD fuzja obu brokerów nie dojdzie do skutku.

– Pomimo rozpędu regulacyjnego na całym świecie, w tym niedawnego zatwierdzenia naszego połączenia przez Komisję Europejską, mamy impas z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych – powiedział dyrektor generalny Aon Greg Case.

– Nadal koncentrujemy się na naszych współpracownikach, naszych klientach i naszych udziałowcach. Wierzymy, że jesteśmy w dobrej pozycji, aby energicznie konkurować w naszych firmach na całym świecie i będziemy nadal wprowadzać na rynek ważne innowacje. Doceniamy i głęboko szanujemy wszystkich kolegów z Aon, których poznaliśmy dzięki temu procesowi – powiedział John Haley, dyrektor generalny WTW.

Ogłoszony 9 marca 2020 r. zamiar przejęcia WTW przez Aon został w czerwcu 2021 r. zablokowany przez Departament Sprawiedliwości USA. Uzasadniał on, że fuzja może ograniczyć konkurencję w zakresie pośrednictwa reasekuracyjnego, planowania emerytalnego oraz prywatnych giełd emerytalnych z wieloma członkami, a w konsekwencji doprowadzić do wzrostu cen.

– Stanowisko Departamentu pomija, że nasze uzupełniające się biznesy działają w szerokich, konkurencyjnych obszarach gospodarki – oświadczył Greg Case.

Jak przypomniał Reuters, w ubiegłym tygodniu sędzia federalny zawęził zakres procesu sądowego po tym, jak Aon i WTW zgodziły się na zbycie udziałów w celu uzyskania aprobaty w USA i Europie po dyskusjach z organami regulacyjnymi. Chodziło o m.in. amerykańską jednostkę emerytalną Aon, amerykańską giełdę opieki zdrowotnej dla emerytów oraz działalność emerytalną w Niemczech, a także globalną działalność reasekuracyjną WTW. Tę ostatnią oraz ryzyka korporacyjne i usług brokerskich oraz usługi zdrowotne i świadczenia Willisa, warte w sumie 3,57 mld USD, miał przejąć Arthur J.Gallagher.

W związku z rozwiązaniem umowy Aon zapłaci WTW 1 miliard dolarów opłat.

Aon zajmuje drugie, a WTW piąte miejsce wśród komercyjnych brokerów ubezpieczeniowych na rynku w USA według sondażu przeprowadzonego przez magazyn „Business Insurance”.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl