Finance Day 3.0: W jakich kierunkach rozwija się branża ubezpieczeniowa?

0
818

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, Polacy wydali w 2023 r. na polisy 78,9 mld zł, czyli o 9,2% więcej niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele wypłacili im z tytułu odszkodowań i świadczeń 44,2 mld zł. Łączna wartość aktywów krajowych zakładów ubezpieczeń wyniosła zaś w tym czasie rekordowe 218,1 mld zł i była o 22 mld zł wyższa niż w 2022 roku. Co czeka nas w sektorze ubezpieczeniowym w 2024? NTT DATA, integrator usług IT, zidentyfikował 3 główne trendy.

Jeszcze większa adopcja usług chmurowych

Jak wynika z danych Capgemini, w 2020 r. blisko co trzecia (27–32%) firma z branży ubezpieczeniowej wykorzystywała chmurę obliczeniową. Świadomość wzrosła jednak znacząco w stosunkowo krótkim czasie. Na koniec 2023 roku prawie 9 na 10 (85–88%) podmiotów z tego sektora przeniosło swoje zasoby do cloud computing.

– W 2024 roku zainteresowanie firm ubezpieczeniowych cloud computingiem będzie rosło, ponieważ chmura oferuje znaczące korzyści operacyjne i technologiczne. Umożliwia łatwe skalowanie zasobów IT, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz zgodność z regulacjami. Ponadto, chmura umożliwia dostęp do nowoczesnych technologii, co wspiera lepsze zarządzanie ryzykiem i optymalizację procesów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że chmura jest kluczowym elementem strategii IT, zwiększając elastyczność i konkurencyjność firm ubezpieczeniowych – informuje Rafał Sałyga, dyrektor Go-To-Market NTT DATA.

Rosnące wykorzystanie GenAI

Według przewidywań wartość generatywnej sztucznej inteligencji na rynku ubezpieczeniowym ma wynieść do 2033 roku 7,368 mld dolarów, rosnąc z 460 mln dol. w 2023 r. Średnioroczny wskaźnik wzrostu osiągnie w latach 2024–2033 poziom 32,9%. Jednymi z głównych czynników napędzających GenAI w tej branży będzie zarówno rozwój sektora, jak i wzrost popytu na zaawansowane nowe technologie.

Konieczność jeszcze większej ochrony danych

– W dobie gwałtownego rozwoju technologii sztucznej inteligencji konieczność zabezpieczenia danych staje się priorytetem dla organizacji i instytucji. Dane stanowią fundament, na którym opierają się algorytmy AI, dlatego ich ochrona jest kluczowa dla zapewnienia integralności, poufności i dostępności informacji. Ponadto wrażliwe dane, takie jak dane osobowe, muszą być chronione zgodnie z regulacjami prawnymi, takimi jak RODO, DORA, AI Act. Ubezpieczyciele będą musieli zapewnić nie tylko zgodność z przepisami, ale również skoncentrować się na inwestycjach w najnowocześniejszych technologiach zabezpieczeń, nie zapominając również o procesach oceny ryzyka oraz analiz danych – komentuje Rafał Sałyga.

Finance Day 3.0 – nie tylko o trendach w branży ubezpieczeniowej

Wydarzeniem, które obejmie tematycznie wszystkie trzy wspomniane trendy oraz wiele innych aspektów ze styku biznesu i technologii, będzie NTT DATA Finance Day 3.0. Gościem specjalnym konferencji będzie Janina Bąk (Janina Daily), która wygłosi prezentację pt. „Czego o biznesie uczą nas Newton, Google i… kaczki? Czyli, co nauka mówi nam o kreatywności i innowacyjności”.

W dyskusji panelowej na temat sztucznej inteligencji i chmury wezmą udział Katarzyna Tomczyk-Czykier, dyrektorka Pionu Innowacji i Cyfryzacji Bankowości Detalicznej Credit Agricole Bank Polska, Tomasz Kotecki, Managing Director, Strategy & Transformation UNIQA Polska, Łukasz Jęczmiński, Senior Solutions Manager Cloud & Data Center w NTT DATA, oraz Paweł Moniewski, Senior Solution Architect w AWS. Paneliści będą rozmawiać o rewolucji w obsłudze klienta oraz o tym, jak optymalnie wykorzystać potencjał AI.

Więcej informacji na temat Finance Day 3.0, w tym szczegóły dotyczące zapisów, można znaleźć TUTAJ.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Patronat medialny nad NTT DATA Finance Day 3.0. objęła „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

(AM)