Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego: Jak wykorzystać technologię w zarządzaniu ryzykiem?

0
434

18 kwietnia odbyła się szósta edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie organizowane przez PZU Lab we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną było objęte patronatem medialnym „Gazety Ubezpieczeniowej”.

Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne poświęcone kolejno: wykorzystaniu sztucznej inteligencji w gospodarce morskiej, nowoczesnym rozwiązaniom energetycznym w branży działającej w środowisku morskim, a także cyfrowym bliźniakom (digital twin) – technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i IoT.

Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych na Forum były szanse i zagrożenia związane z użyciem sztucznej inteligencji w przemyśle morskim, której celem nie ma być pełne zastąpienie człowieka, ale wsparcie jego pracy i ułatwienia w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji dzięki precyzyjnej analizie i katalogowaniu znacznej ilości digitalizowanych danych.

Omawiane były również zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Dotyczyły one zarówno analizy potencjalnych zagrożeń, jak i działań wyprzedzających potencjalne ryzyko, które może mieć miejsce w związku z sięganiem po cyfrowe rozwiązania w przemyśle morskim.

Przedstawione zostały aspekty optymalizacji energetycznej i wykorzystania symulacji cyfrowych w podniesieniu bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych. Dyskutowano o szansach i zagrożeniach związanych z zastosowaniem AI w morskich systemach autonomicznych oraz w badaniach infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim.

(AM, źródło: PZU Lab)