Generali przejęło AXA w Grecji

0
658

Assicurazioni Generali SpA zawarło umowę zakupu greckich operacji AXA. Włoski ubezpieczyciel zapłaci za AXA Grecja 165 mln euro, równowartość 12,2-krotności jej zysków za 2019 r. Generali przedłużyło również o 20 lat aktualną umowę dystrybucyjną między AXA i Alpha Bank AE, wygasającą w marcu 2027 r.

Obecnie AXA sprzedaje produkty ubezpieczeniowe w Grecji na mocy długoterminowej umowy dystrybucyjnej z Alpha Bankiem oraz za pośrednictwem sieci ponad 600 agentów. Renegocjacja tego partnerstwa była kluczowym punktem umowy. – Dzięki zakupowi AXA Grecja i długoterminowej umowie dystrybucyjnej na wyłączność z Alpha Bank Generali zdecydowanie umacnia swoją pozycję na lokalnym rynku, stając się drugą co do wielkości grupą w ubezpieczeniach majątkowych i trzecią w sektorze zdrowotnym w Grecji – powiedział Jaime Anchústegui Melgarejo, CEO International Generali.

– Nowa umowa z Generali jest dowodem na to, że Alpha Bank koncentruje się na poprawie swojej pozycji konkurencyjnej w obszarze bancassurance. Ustanawianie i pielęgnowanie strategicznych partnerstw z globalnymi graczami rynkowymi jest podstawową siłą Alpha Banku na przestrzeni ostatnich dwóch dekad – dodał Vassilios Psaltis, dyrektor generalny Alpha Banku.

W 2019 r. AXA Grecja uzyskała składkę brutto w wysokości ok. 168 mln euro.

Przejęcie jest zgodne ze strategią Generali polegającą na umacnianiu pozycji lidera w Europie i zwiększaniu zaangażowania w biznesie majątkowym i zdrowotnym. W lipcu dyrektor generalny Generali Philippe Donnet stwierdził, że obecny kryzys gospodarczy stwarza nowe możliwości. W listopadzie zdradził, że Generali odłożyło aż 2,5 mld euro na transakcje średniej wielkości w sektorach ubezpieczeniowym i zarządzania aktywami.

AC, AM

(źródło: Bloomberg, Generali)