Generali złoży ofertę przejęcia części aktywów MetLife

0
885

Po miesiącach rozmów Generali przygotowuje się do złożenia formalnej oferty na europejskie aktywa MetLife. Włoski ubezpieczyciel kończy proces due diligence i zamierza do końca roku złożyć ofertę na większość biznesu MetLife na kontynencie. Transakcja mogłaby zostać wyceniona na ok. 3 mld euro – powiedziała osoba zorientowana w sprawie, zastrzegając anonimowość. Nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia i dyskusje wciąż mogą zakończyć się fiaskiem. Przedstawiciele Generali i MetLife odmówili komentarza.

– Zewnętrzny wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej ma jak najbardziej sens, jako że region jest perłą w koronie Generali – stwierdził Gianluca Ferrari, analityk Mediobanca. – Uważamy, że Generali ma mnóstwo wewnętrznych zasobów na sfinansowanie potencjalnej transakcji tej wielkości.

Jakiś czas temu agencja Bloomberg informowała, że Generali był na wczesnym etapie rozmów o zakupie aktywów MetLife w Europie Środkowej i Wschodniej za ponad 2 mld euro w ramach planów ekspansji przez akwizycje. Ekspansja jest jednym z filarów strategii dyrektora generalnego Philippe’a Donneta, jako że transakcje fuzji i przejęć przekształcają branżę ubezpieczeniową.

W 2012 r. MetLife zawarł umowę zakupu biznesu życiowego Avivy w Czechach i na Węgrzech oraz życiowego i emerytalnego Avivy w Rumunii. Akcje Generali na giełdzie w Mediolanie wzrosły o 0,5%. Wartość rynkowa ubezpieczyciela osiągnęła dzięki temu 29,4 mld euro.

(AC, am, źródło: Bloomberg)