Generali zmienia warunki AC po wezwaniu Rzecznika Finansowego

0
1303

Są pierwsze efekty interwencji Rzecznika Finansowego dotyczącej nieuczciwych według urzędu praktyk rynkowych, polegających na stosowaniu różnych kryteriów szacowania szkody całkowitej i częściowej w AC. W efekcie działań RzF Generali TU postanowiło wprowadzić postulowaną przez Rzecznika zmianę treści ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczyciel będzie szacował opłacalność naprawy rozbitego pojazdu w zależności od wybranego przez klienta wariantu ubezpieczenia. Negocjacje z urzędem dotyczące tej kwestii prowadzi także InterRisk.

Wprowadzana zmiana w treści OWU AC Generali będzie polegała na ustaleniu nowej definicji szkody całkowitej. Uszkodzenia w pojeździe są w ten sposób kwalifikowane, jeśli szacowane koszty naprawy przekraczają 70% wartości maszyny sprzed szkody. Nowa definicja wprowadzi jednolite  zasady określania kosztów naprawy na potrzeby kwalifikacji szkody. Będą one zależeć od wybranego przez klienta wariantu ubezpieczenia, a nie od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą, czy częściową. Dzięki temu zostanie osiągnięte zrównanie w prawach do świadczenia z ubezpieczenia wszystkich klientów Generali.

– Z zadowoleniem przyjmuję podejście firmy Generali i dobrowolne ustalenie nowych warunków ubezpieczenia autocasco. Dobrze, że kolejne firmy prowadzą z nami rozmowy w tym zakresie. Zachęcam do podjęcia takiej decyzji również podmioty, wobec których wystąpiliśmy wcześniej z wezwaniem do zaprzestania takich praktyk czy też z pozwem. Przypomnę, że spór w odniesieniu do kwestionowanych przez Rzecznika zapisów wzorca autocasco można przerwać w dowolnym momencie, jeśli strony osiągną porozumienie – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

W sierpniu i wrześniu 2020 r. urząd skierował do 13 zakładów ubezpieczeń wezwania do dobrowolnej zmiany praktyk. Niektóre podjęły rozmowy mające na celu ustalenie nowych warunków umów ubezpieczenia. Inne odmówiły negocjacji i dlatego Rzecznik skierował już trzy pozwy w sprawie stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych. Jednym z pozwanych jest InterRisk, który na początku maja poinformował, że różnica poglądów, jaka wystąpiła pomiędzy nim a Rzecznikiem, będąca przedmiotem postępowania przed warszawskim Sądem Okręgowym, zostanie rozwiązana polubownie.

O co chodzi w sporach z ubezpieczycielami? – czytaj więcej:

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl