Global Data: Najpierw wzrosły ceny ubezpieczeń cyber, teraz wzrośnie popyt

0
412

Globalny rynek ubezpieczeń cyber odnotował znaczny wzrost w 2020 i 2021 r., głównie wskutek istotnego podniesienia składek. Zwiększona częstotliwość i dotkliwość cyberataków w połączeniu z masowym przejściem na pracę zdalną w następstwie pandemii spowodowały podniesienie cen przez ubezpieczycieli.

W tej sytuacji należy się spodziewać wzrostu globalnego rynku cyberubezpieczeń z 16,7 mld dol. składki przypisanej bezpośrednio w 2022 r. do 33,4 mld dol. w 2027 r. – prognozuje firma analityczna Global Data.

Najnowszy raport tematyczny Cyber Insurance 2023 ujawnia, że nawet przy słabnącym popycie, czego przyczyną są gwałtowne podwyżki składek, globalna składka przypisana bezpośrednio całego rynku rosła w imponującym tempie – o 66,5% w 2021 r. i 42,7% w 2022 r.

– Podczas gdy zbliżając się do drugiego półrocza 2023 r. i dalej, składki stopniowo miękną, a warunki ekonomiczne stają się mniej uciążliwe dla firm, popyt na ubezpieczenia cyber powinien rosnąć. Wyższe poziomy cyberbezpieczeństwa, malejąca skłonność do płacenia okupu wymuszanego atakiem hakerskim, wyłączenia wojenne i bardziej konkurencyjne środowisko ubezpieczeniowe będą mieć działanie ograniczające dalszy wzrost cen. Można oczekiwać dzięki temu stopniowego wzrostu popytu na cyberpolisy, zarówno osobiste, jak i korporacyjne. Efektem będzie utrzymujący się konsekwentnie silny wskaźnik wzrostu – komentuje Benjamin Hatton, analityk ubezpieczeniowy Global Data.

Globalne ryzyka cyber dla firm przybierają na sile po pandemii. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw brytyjskich ma świadomość rosnącego zagrożenia. Ankieta ubezpieczeniowa Global Data w sektorze MŚP wykazała, że niemal 50% średnich przedsiębiorstw zauważa, że grożące im cyberryzyko w pewnej mierze wzrosło od początku pandemii.

– Trudny klimat gospodarczy może powstrzymywać część firm przed zakupem ochrony cyber w tej chwili, ale wraz z powrotem gospodarki do wzrostu pojawi się silny popyt na cyberubezpieczenia – podsumowuje Hatton.

er

AC