Główna nagroda IV edycji Eko Hestia Spa dla Lądka-Zdroju

0
569

30 października w Lądku-Zdroju na ręce burmistrza tego miasta przekazano czek na 100 tysięcy złotych – główną nagrodę w jedynym konkursie Eko Hestia Spa skierowanym wyłącznie do polskich uzdrowisk.

Komisja konkursowa doceniła strategiczne podejście Lądka-Zdroju i konsekwencję w długofalowych  działaniach, związanych z wykorzystaniem odkrytych tu złóż geotermalnych oraz kompleksowe podejścia do zagadnień ochrony środowiska i nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w nowych obiektach samorządowych.

Lądek-Zdrój jako jedyne polskie uzdrowisko jest członkiem Europejskiego Związku Historycznych Miast Termalnych – EHTTA (European Historic Thermal Towns Association).

Nagroda Eko Hestia Spa to nie tylko potwierdzenie naszych aspiracji do europejskiej rodziny termalnych uzdrowisk, ale również dowód na to, że wybraliśmy w naszej samorządowej drodze rozwoju najbardziej słuszny i przyjazny dla środowiska kierunek – podkreśla Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju.

W konkursie Eko Hestia Spa nagradzane są co roku najciekawsze projekty, inicjatywy oraz pomysły polskich uzdrowisk, związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, ekologią i zrównoważonym rozwojem. Komisja konkursowa ocenia też systematyczną edukację proekologiczną lokalnych społeczności. Od samego początku jest on organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Grupę Ergo Hestia. Pieniądze z nagrody mogą być wykorzystane wyłącznie na kolejne projekty i działania związane z ochroną środowiska.

W tegorocznej edycji ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje zrealizowane w tym zakresie w latach 2013–2018. Podczas uroczystego spotkania w Lądku-Zdroju dodatkowe nagrody odebrały też 3 kolejne uzdrowiska wyróżnione w konkursie. Do samorządowych włodarzy Rymanowa, Rabki-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej trafiły specjalistyczne roczne polisy ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

Jesteśmy jedynym w Polsce towarzystwem ubezpieczeń, którego główna siedziba jest zlokalizowana w uzdrowisku – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Grupy Ergo Hestia. – Ten konkurs, będący naturalną konsekwencją naszych dotychczasowych działań w sferze ochrony środowiska, z założenia ma mieć charakter inspirujący dla samorządów, wskazuje bowiem najlepsze przykłady, godne naśladowania, w zakresie postaw proekologicznych   – dodaje.

(AM, źródło: Ergo Hestia)