Howden: 44 mld USD ubezpieczonych strat covidowych

0
221

Ubezpieczone straty z tytułu Covid-19 w wysokości 44 miliardów dolarów są trzecim pod względem wielkości – po huraganie Katrina i atakach z 11 września – najkosztowniejszym zdarzeniem katastroficznym dla ubezpieczycieli – podał Howden Broking Group w raporcie na temat odnowień w reasekuracji. Wstępne prognozy mówiące o ponad 100 mld USD covidowych strat ubezpieczonych obecnie wydają się jednak „nieprawdopodobnie”.

Reuters przypomina, że stumiliardowa prognoza została sformułowana przez specjalistów z branży ubezpieczeniowej prawie dwa lata temu, na początku pandemii. Ubezpieczyciele od tego czasu wykluczyli ryzyko Covid-19 z wielu polis.

Howden wskazał w raporcie, że wskaźniki reasekuracji katastrof majątkowych wzrosły 1 stycznia o 9% rok do roku, co oznacza największy roczny wzrost od 2009 r. Z kolei broker reasekuracyjny Guy Carpenter oszacował w swoim raporcie średni wzrost na poziomie 10,8%. Natomiast wcześniej Gallagher Re poinformował, że niektóre europejskie stawki reasekuracji nieruchomości wzrosły o ponad 50% po tym, jak w 2021 r. region poniósł rekordowe straty ubezpieczone w wyniku katastrof naturalnych, takich jak powodzie i burze.

(AM, źródło: Reuters)