IATA: Najbezpieczniejszy rok dla lotnictwa cywilnego

0
373

Według dorocznego raportu bezpieczeństwa opublikowanego przez IATA (International Air Transport Association) 2023 r. był dla lotnictwa cywilnego najbezpieczniejszym w historii pod wieloma względami. Na 37,7 mln lotów nie było żadnego wypadku z udziałem odrzutowca pasażerskiego ze skutkiem śmiertelnym. Dla porównania, w 2022 r. wydarzyła się jedna taka katastrofa.

Ogółem współczynnik wypadków w 2023 r. zmniejszył się do jednego na 1,26 mln lotów i był najniższy od ponad 10 lat. Jednak początek 2024 r. był dramatyczny, z dwoma poważnymi wypadkami lotniczymi w Japonii i USA.

– Dwa poważne wypadki w pierwszym miesiącu 2024 r. pokazują, że chociaż latanie należy do najbezpieczniejszych działań, jakie człowiek może przedsięwziąć, zawsze jest miejsce na poprawę – stwierdził Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.

W 2023 r. ryzyko było większe dla pasażerów samolotów turbośmigłowych niż liniowych odrzutowców. Miała wtedy miejsce jedna katastrofa takiego samolotu ze skutkiem śmiertelnym (w Nepalu). Zginęły 72 osoby.

(AC, źródło: Bloomberg)