Indie: Podwojenie penetracji wymaga kapitału

0
521

Branża ubezpieczeniowa będzie potrzebować zastrzyku kapitału w wysokości 500 mld rupii (6,2 mld dol.) rocznie, aby w ciągu pięciu lat podwoić współczynnik penetracji ubezpieczeń – ocenia Debasish Panda, prezes indyjskiego urzędu nadzoru ubezpieczeniowego (IRDAI). Suma wynika z analizy wskaźników obecnego tempa wzrostu PKB, inflacji i penetracji. Na dzień 31 marca 2021 r. ogólny współczynnik penetracji ubezpieczeniowej wynosił 4,2%.

Przemawiając na dorocznym szczycie branży ubezpieczeniowej i emerytalnej, prezes nadzoru apelował do konglomeratów biznesowych, aby kierowały fundusze do sektora ubezpieczeniowego, ponieważ zwrot na kapitale dla ubezpieczycieli na życie wynosi 14%, a dla ubezpieczycieli non-life 16%. Dla pięciu największych firm ubezpieczeniowych RoE sięga 20%. Debasish Panda powiedział, że celem IRDAI jest podwojenie współczynnika penetracji ubezpieczeniowej w ciągu najbliższych pięciu lat, dodając, że ubezpieczenie każdego stanie się możliwe do 2047 r., setnej rocznicy uzyskania niepodległości.

Indie są obecnie 10. największym rynkiem ubezpieczeniowym na świecie, a do 2031 r. przesuną się na pozycję 6. Aktualnie w Indiach działa nieco ponad 20 ubezpieczycieli na życie i ponad 30 non-life.

(AC, źródło: Asia Insurance Review)