Indywidualizacja polis argumentem za otwartą bankowością

0
422

Dla ponad jednej trzeciej uczestników badania „Otwarta bankowość w Polsce w 2021 roku” usługi oparte na otwartej bankowości, tworzone przez firmy i instytucje niebędące bankami, mają spory potencjał. Za przydatną opcję, na wprowadzenie której pozwoliła dyrektywa PSD2, ankietowani uważają m.in. możliwość otrzymania indywidualnie dopasowanej oferty ubezpieczeniowej.

Z badania dla Easy Check i Krajowego Rejestru Długów wynika, że 35,5% respondentów zdaje sobie sprawę z funkcjonowania dyrektywy PSD2, która dotyczy otwartej bankowości i umożliwia bezpieczne udostępnianie danych ze swojego rachunku bankowego innym podmiotom. Najlepszą wiedzę na ten temat mają osoby w wieku 25–34 lata (47% z nich deklaruje, że wie o tych regulacjach) oraz między 35. a 44. rokiem życia (40%). Zapytani o to, jakie dokładnie dane mogą być udostępniane na podstawie prawa dotyczącego otwartej bankowości, ankietowani nie zawsze potrafili jednak poprawnie odpowiedzieć.

Wśród potencjalnych korzyści, jakie mogą przynieść rozwiązania oparte na otwartej bankowości, 53,5% badanych wskazało na możliwość otrzymania indywidualnie dopasowanej oferty ubezpieczeniowej.

– Dzięki udostępnionym i odpowiednio uporządkowanym danym usługodawcy mogą dokonać rzetelnej oceny sytuacji finansowej swojego kontrahenta. W ten sposób mogą nie tylko dopasować ofertę do jego możliwości, ale przede wszystkim lepiej ocenić ryzyko i zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Przykładowo, firma ubezpieczeniowa, która otrzymuje informację o historii transakcji rachunku bankowego, może się dowiedzieć, kiedy i w jakiej wysokości klient płaci składki i na podstawie tego przygotować indywidualnie dopasowaną ofertę uwzględniającą również jego wydatki na dzieci lub zabezpieczenie planowanej podróży. Korzysta na tym również jej kontrahent, który otrzymuje lepszą niż standardowa ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości. Takie możliwości doceniła ponad połowa naszych ankietowanych – mówi Zbigniew Hordecki, prezes zarządu Easy Check.

O badaniu:

Ogólnopolskie badanie „Otwarta bankowość w Polsce w 2021 roku” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie spółki Easy Check i Krajowego Rejestru Długów w czerwcu 2021 r. na reprezentatywnej grupie 709 osób.

(AM, źródło: prnews.pl)