W ubiegłym roku składka przypisana brutto na rynku ubezpieczeń krajów Europy Centralnej i Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej wyniosła 43,89 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 7,53% r/r. W tym samym czasie wypłacone odszkodowania wzrosły o 9,7%, do 25,37 mld euro – podał serwis xprimm.com.
Z wyjątkiem Węgier, wszystkie rynki Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały dodatnią dynamikę. Imponujące wyniki, ze stopami wzrostu przypisu na poziomie odpowiednio 18,6%, 17,11% i 15,94%, odnotowały zwłaszcza Litwa, Łotwa i Rumunia. W sumie 10 z 17 rynków regionu uzyskało dwucyfrowe wskaźniki. Autorzy raportu zastrzegają, że wysokie stopy wzrostu nie są jednak tak dobrą wiadomością, jak mogłoby się wydawać, ponieważ duża jego część ma charakter inflacyjny, któremu towarzyszą również podobne gwałtowne wzrosty wypłaconych odszkodowań. Ich wartość rosła w wielu krajach, a także na poziomie regionalnym, w szybszym tempie niż GWP.
Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Słowenia znajdują się w pierwszej piątce krajów pod względem całkowitego przypisu składki brutto. Istnieją jednak różnice w udziale w rynku regionalnym, ponieważ Polska i Węgry straciły około 1 pkt. proc., natomiast swój udział zwiększyły Czechy (+1,2 pp.) i Rumunia (+1 pp.).
W ubezpieczeniach na życie przypis w całej Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął poziom 12,26 mld euro, o prawie 1% mniej niż przed rokiem. Główną przyczyną obniżki były spadki na Węgrzech (6,8%; 112 mln euro) i w Polsce (4,5%; 217,35 mln euro). Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Słowenia znalazły się w pierwszej piątce rynków życiowych w regionie, odpowiadając łącznie za ponad 80% łącznego przypisu składki. Nasz kraj stracił około 1,5 punktu procentowego udziału na rzecz rynku czeskiego.
W ubezpieczeniach non-life przypis składki wyniósł 31,63 mld euro, co oznacza wzrost o 11% rok do roku. W tym samym czasie wartość wypłaconych odszkodowań zwiększyła się o 11,86%, do 15,53 mld euro. Polska, Czechy, Rumunia, Węgry i Słowenia znajdują się w pierwszej piątce rynków majątkowych. Te kraje odpowiadają łącznie za około 75% regionalnej działalności w zakresie ubezpieczeń majątkowych.
(AM, źródło: xprimm.com)