Insurtech stworzony przez Polaków sprzedany za zawrotną kwotę

0
259

Współtworzony przez Krzysztofa Kujawę i Pawła Olszewskiego insurtech – działająca w USA porównywarka ubezpieczeń samochodowych Gabi – została przejęta przez brytyjską firmę Experian zajmującą się m.in. ryzykiem kredytowym. Wartość zakupu wyniosła 320 mln USD (około 1,3 mld zł) – informuje „Puls Biznesu”.

Według Krzysztofa Kujawy, współzałożyciela i dyrektora ds. zakupów Gabi, transakcja była jednym z największych przejęć w obszarze cyfrowych agencji ubezpieczeniowych w USA. Przyznaje, że początkowe założenia mówiły o zbudowaniu dużej i stabilnej firmy w ciągu około 8–10 lat. Tymczasem już po pięciu udało się ją sprzedaż za znacząca kwotę, co przekroczyło oczekiwania twórców insurtechu z Doliny Krzemowej, którego personel w większości pracuje w Polsce.

„PB” pisze, że w 2021 r. pojawiły się cztery propozycje przejęcia Gabi. Wszystkie zostały jednak odrzucone z powodu niewystarczającego uzasadnienia strategicznego. Dopiero propozycja ze strony partnera komercyjnego, jakim był Experian, oraz wizja budowy unikatowej usługi porównującej ubezpieczenia na samochody i domy, a także potencjał firmy były odpowiednim argumentem skłaniającym do sprzedaży. Rafał Kozłowski, radca prawny, counsel w Alto Legal komentuje, że według doświadczenia jego firmy w procesie ubezpieczeniowych fuzji i przejęć przejęcie Gabi przez Experiana trudno porównywać do czegoś innego. Ekspert określa akwizycję mianem „gigantycznej”.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 21 grudnia, Mariusz Bartodziej „Polacy sprzedali start-up wart 1,3 mld zł”:

https://www.pb.pl/polacy-sprzedali-start-up-wart-13-mld-zl-1136773

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)