IUA: Ubezpieczenia na żądanie przyszłością branży

0
632

Ubezpieczenia na żądanie odegrają fundamentalną rolę w przyszłości branży ubezpieczeniowej – stwierdza raport opublikowany przez Developing Technology Monitoring Group powołaną przy International Underwriting Association. Modele ochrony pay-as-you go pozwolą klientom automatycznie aktywować polisy, kiedy i gdzie będą im potrzebne.

– W przyszłości ubezpieczenie będzie oparte na tym, co akurat robisz. Gdy będziesz w domu, twoje ubezpieczenie będzie aktywne, a kiedy wyjdziesz za próg, zacznie naliczać składkę. Wsiądziesz do współdzielonego samochodu, twój smartfon skomunikuje się i automatycznie uaktywni ubezpieczenie na tę konkretną podróż – mówi Tom Chamberlain z Allianz Global Corporate & Specialty, współpracujący przy raporcie, w którym wyjaśnia, jak składki będą dostosowywane zgodnie z danymi o lokalizacji i aktywności klienta. – Twoje ubezpieczenie będzie podążać za tobą i zmianami w twojej aktywności. Nie będzie to już proces manualny i może realistycznie dopasowywać się do wszystkiego, co robisz, a co wymaga ubezpieczenia.

Raport podejmuje takie kwestie, jak rola korporacji operujących big data i technologicznych start-upów w wykorzystywaniu nowych technologii, dostępność danych i ryzyka fraudów. Omówiony jest również potencjał modeli na żądanie w zdobywaniu nowych rynków i klientów. W raporcie zaprezentowano studium przypadku – Flock, pierwsze w Europie ubezpieczenie dronów w modelu pay-as-you fly, wprowadzone w zeszłym roku. Użytkownik wprowadza dane lotu i otrzymuje kwotowanie, zależne w czasie rzeczywistym od takich czynników, jak pora dnia, lokalizacja i warunki lotu.

(AC, źródło: International Underwriting Association)