IUA: Wzrost składki na rynku w Londynie

0
431

Składka przypisana brutto z rynku londyńskiego, obejmującego firmy ubezpieczeniowe spoza Lloyd’s, wzrosła w 2018 r. o 8,1%, do 28,437 mld funtów – podano w raporcie opublikowanym w październiku 2019 r. przez International Underwriting Association.

Składka brutto za 2018 r. przypisana w Londynie wyniosła 19,559 mld funtów, natomiast kolejne 8,877 mld funtów było przypisane w innych lokalizacjach, ale pod nadzorem i zarządem firm londyńskich.

Raport stwierdza, że wzrost składki o 8,1% w 2018 r. nastąpił po skoku o 16% odnotowanym w 2017 r.

– Poprawa warunków rynkowych i skuteczniejsze strategie cenowe w wielu różnych klasach biznesu wyraźnie przyczyniły się do kolejnego solidnego wzrostu składek w całym firmowym sektorze rynku – powiedział Dave Matcham, dyrektor generalny IUA. – Nasi członkowie realizują efektywne strategie biznesowe rozwoju w określonych sektorach i z powodzeniem pozyskiwali ważnych nowych klientów.

Najnowsze badanie ujawnia wzrost przychodów zarówno w tradycyjnych liniach biznesu, takich jak ubezpieczenie kadłuba i maszyn w ubezpieczeniach morskich, jak i w nowszych, rozwijających się sektorach, takich jak energia odnawialna i zarządzanie kryzysowe.

London Company Market Statistics Report 2019 rozważa też skutki brexitu, z powodu którego wiele firm założyło nowe podmioty ubezpieczeniowe w Europie kontynentalnej przed pierwotnie zakładaną na 31 marca datą wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej.

Publikacja potwierdza najświeższe doniesienia o nowych biznesach generowanych przez oddziały europejskie. Biznes kontrolowany w 2018 r. dał w Europie (z wyłączeniem Wlk. Brytanii i Irlandii) wzrost przypisu o 9,2%, do 4,890 mld funtów.

– Dane pochodzą z okresu przed wdrożeniem większości brexitowych planów awaryjnych. Dywersyfikacja modeli biznesowych rynku londyńskiego jest taka, że z pewnością brexit będzie oddziaływał na różne firmy w różny sposób – stwierdził Matcham. – Londyn jest w centrum skomplikowanej sieci międzynarodowego biznesu, która stanie się jeszcze bardziej złożona. Ubezpieczyciele wybrali rozmaite opcje dla swoich nowych europejskich biur i nie widać, aby miało się wyłonić jakieś jedno kontynentalne centrum ubezpieczeniowe.

Raport stwierdza, że największym sektorem rynku londyńskiego pozostają ubezpieczenia majątkowe, następnie ubezpieczenia odpowiedzialności i morskie, ale linie ubezpieczeń zawodowych rosną i obecnie stanowią 13% rynku pod względem składek.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cyber wzrosły wraz z całym rynkiem, przynosząc 92 mln funtów.

Najwięcej składek przypisanych w Londynie pochodzi z Wlk. Brytanii i Irlandii (56%), następnie z Europy (17%) i USA (14%).

International Underwriting Association of London jest organizacją rynkową międzynarodowych firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych działających na rynku londyńskim, nienależących do Lloyd’s.

AC