Jacek Jastrzębski przewodniczącym KNF na kolejnych pięć lat

0
1280

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki z dniem 24 listopada powołał dr. hab. Jacka Jastrzębskiego, prof. UW, na stanowisko przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego na kolejną pięcioletnią kadencję.

Jacek Jastrzębski jest specjalistą z obszaru prawa oraz sektora finansowego. Posiada wykształcenie prawnicze, jako absolwent i profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskieg,o oraz ekonomiczne jako absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także prawniczy program Professional LL.M. na University of California, Berkeley w Stanach Zjednoczonych. 

Jacek Jastrzębski łączył pracę w sektorze bankowym z działalnością akademicko-naukową. Przez ponad dziesięć lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego PKO BP. Jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW. W 2017 r. został ujęty w zestawieniu „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe” – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

W działalności naukowej zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych. Jego rozprawy doktorska oraz habilitacyjna były nagradzane w konkursach miesięcznika „Państwo i Prawo”. Był uczestnikiem, także w charakterze prelegenta lub moderatora, szeregu konferencji krajowych lub międzynarodowych, w tym dotyczących problematyki rynku finansowego.

W poszukiwaniu złotego środka

W pierwszym wywiadzie po przedłużeniu mandatu na kolejną kadencję, udzielonemu Business Insider Polska, Jacek Jastrzębski zapowiedział, że lejtmotywem nadzoru finansowego na najbliższe lata będzie postawienie w centrum uwagi klienta i relacji łączących z nim instytucje finansowe. Przewodniczący KNF wyjaśnił, że konieczność poszukiwania złotego środka pomiędzy ryzykiem a korzyściami dla klientów wynika z tego, iż z jednej strony Komisja musi patrzeć na stabilność i wypłacalność podmiotów nadzorowanych, a z drugiej – na interes klientów.

Więcej znaleźć można TUTAJ.

(AM, źródło: KNF)